Uczniowie gastronomii w murach Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej Skierniewicach

24.05.2016 21:22

W dn. 23.05.2016 uczniowie kl. I TŻiUG w ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu uczestniczyli w bardzo ciekawych zajęciach kulinarnych w Państwowej Wyższej Szkole Zawodowej w Skierniewicach. Temat zajęć to „Przyprawy do każdej potrawy”.

 

Na wstępie młodzież wysłuchała wykładu dotyczącego przypraw poprowadzonego przez mgr Stellę Buczek, podczas którego mogła obejrzeć, powąchać, poznać zastosowanie mniej i bardziej znanych przypraw świata np.: czarną sól o zapachu jaj, sól niebieską, najdroższy pieprz – kubeba.

Kolejny element wycieczki dydaktycznej stanowiły zajęcia kulinarne, w czasie których młodzież samodzielnie wykonywała potrawę –kurczak w curry z mlekiem kokosowym podawany z ryżem.

Trudność zadania polegała na samodzielnym skomponowaniu ilości surowców podstawowych i przypraw w taki sposób, by uzyskać jak najatrakcyjniejsze cechy sensoryczne potrawy. Uczniowie do dyspozycji mieli ogólną recepturę przygotowania potrawy. Pracowali w czterech zespołach, wykonując tę sama potrawę, która podlegała degustacji. Potrawy różniły się między sobą ostrością smaku, intensywnością aromatu, co uwarunkowane było ilością przypraw oraz wrażliwością sensoryczną uczniów tworzących zespół. Młodzież pracowała w modelowo wyposażonej pracowni gastronomicznej, pod czujnym okiem dr inż. A. Wiosetek - Reske.

Dodatkową atrakcję stanowiły zajęcia dotyczące izolacji własnego DNA, które każdy z uczestników mógł zamknąć w niewielkim szklanym naczynku i zabrać ze sobą. Poprowadzone były one pod kierunkiem dr n. med. J. Soin.

 Opiekę nad młodzieżą sprawowały: Edyta Kłak i Olga Kwapisz-Wojda

 

Olga Kwapisz-Wojda, Edyta Kłak