Tradycyjnie, jak co roku, w ZSP nr 2 RCKUiP im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu w okresie Wielkiego Postu miały miejsce Rekolekcje Wielkopostne. Tradycyjnie odbyły się one w Bazylice Katedralnej p.w. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łowiczu. W roku szkolnym 2010/2011 rekolekcje przeprowadzone zostały w dniach 11 - 13 kwietnia 2011 roku. Prowadził je Ojciec Józef Pochwat z zakonu Saletynów.
Michalina Kosiorek z 2 klasy Technikum Turystyki Wiejskiej tegoroczne rekolekcje podsumowuje tak:
Pierwszego dnia Ojciec Józef wprowadził nas w czas rekolekcji. Powiedział, że podzieli naukę dla nas na trzy „kromki chleba”, którymi będziemy karmić naszą życiową mądrość. Pierwszą z nich było dobre gospodarowanie pieniądzem, który jest ważny w naszych czasach. Jego kazanie wywarło na mnie ogromne wrażenie, gdyż potrafił prostymi słowami opowiadać o rzeczach ważnych. Pouczał nas, abyśmy dobrze gospodarowali pieniędzmi, nie trwonili ich na rzeczy nieistotne. Pieniądz jest rzeczą kruchą. Dziś go mamy, a jutro możemy stracić, nie oznacza to jednak, że nie mamy doceniać jego wartość. Drugiego dnia Ojciec rekolekcjonista w początkowych wersach kazania wprowadził nas w głos naszego sumienia, w konsekwencji przygotowując do sakramentu pokuty, który mieliśmy przyjąć. Następnie dał nam kolejna „kromkę chleba”. Było nią umiejętne gospodarowanie czasem. Nasze życie Ojciec porównał do pociągu z wagonami. „Każdego dnia podjeżdża nowy wagon, do którego macie włożyć dobre uczynki. Jeżeli będziecie rozpamiętywać wagony, które już odjechały, do tego nowego nie włożycie nic.” Tak nasz pouczał. Umiejętność dobrego gospodarowania czasem wpływa na naszą mądrość. Ostatniego dnia nakarmił nas „trzecia kromką”. Było to odpowiednie dobieranie sobie przyjaciół. To ludzie wpływają na nas. Żyjąc z innymi powoli stajemy się do nich podobni. Przez swoją naukę prosił, abyśmy odpowiednio dobierali przyjaciół. Ojciec wywarł na mnie dobre wrażenie, gdyż przytaczał wiele historii młodzieży jemu znanej. Bohaterzy to młodzi ludzie tacy jak my, więc tym bardziej jego nauki są mi bliskie. Pożegnał nas słowami Ojca Świętego. Prosił o modlitwę i wstawiennictwo, by mógł dalej głosić Słowo Boże naukę i mądrze służyć Ojcu, który jest w niebie.
Weronika Wiśniewska z 2 kl. Technikum Turystyki Wiejskiej i Technikum Agrobiznesu tegoroczne rekolekcje wielkopostne podsumowuje w następujący sposób:
W dniach 11-13 kwietnia bieżącego roku odbyły się w parafii Katedralnej rekolekcje Wielkopostne, w których uczestniczyli uczniowie ZSP nr 2 w Łowiczu imienia Tadeusza Kościuszki. Rekolekcjonistą był ojciec Józef ze Zgromadzenia Misjonarzy Matki Bożej z La Salete. Na każdy dzień przygotował On dla nas wspaniałe kazania pełne życiowej mądrości, dające wiele do myślenia. Nasze „kromki chleba”, bo tak je nazywał Saletyn, uczyły wiele.
Pierwszego dnia w kazaniu ojciec rozpatrywał temat PIENIĄDZA, jego wartości i odpowiedniego nim gospodarowania. Przytoczył fragment Pisma Świętego, mówiący o sprzedaniu Pana Jezusa za cenę 30 srebrników, o postrzeganiu pieniędzy we współczesnym świecie i niemądrej postawie „gonienia za pieniądzem”. Żeby szanować pieniądz trzeba wiedzieć, jak trudno jest go zdobyć, ile pracy należy włożyć, by cokolwiek mieć. Należy mądrze zarządzać pieniędzmi, nie być zbyt skąpym ani zbyt rozrzutnym. Drugiego dnia rozpatrywane było pojęcie CZASU. Nie można wspominać wczorajszego dnia, ponieważ robiąc to marnujemy dzień dzisiejszy. „Czas to pieniądz”, jednak trzeba umiejętnie nim gospodarować. Rodzina jest dla każdego z nas jedną z najwyższych wartości, należy jej wiec poświęcać odpowiednio dużą ilość czasu, pielęgnując więzi i umacniając relacje. Człowiek nie mający czasu staje się ubogi duchowo, ale jeśli z kolei ma go zbyt dużo, narażony jest na grzech lenistwa. Trzeciego, ostatniego dnia rekolekcji, ojciec Saletyn opowiedział nam o PRZYJAŹNI, o odpowiednim doborze przyjaciół, towarzystwa. Będąc w pewnej grupie ludzi z czasem nabywamy nawyków i zachowań charakterystycznych dla członków tej grupy. Zmieniamy się, co nie zawsze niesie dobre skutki. „Jeśli wchodzisz między wrony będziesz krakał tak jak one”. Tutaj zostały przytoczone dwie historie o młodych chłopakach, którzy chcąc należeć do poważanych grup młodzieżowych musieli się zmienić. Dla obu z nich zmiany te okazały się zgubne. Przebywając w złym towarzystwie jesteśmy postrzegani jako źli. Choć niejednokrotnie zmieniamy swoje postępowanie na dobre w oczach wielu osób będziemy nadal źli, bo łatwo jest zepsuć sobie opinie, a jej odbudowanie zajmuje niekiedy wiele lat. Wszystkie nauki skłaniały do przemyśleń i refleksji nad własnym życiem oraz postępowaniem. W czasie rekolekcji można było skorzystać z sakramentu pojednania z Panem Bogiem i z sakramentu Eucharystii. Na zakończenie rekolekcji dowiedzieliśmy się o tym, że ojciec Józef bardzo lubi zieloną herbatę.:) A było to przy okazji podziękowań, jakie złożyliśmy ojcu Saletynowi. Na błogosławieństwo rekolekcjonista odczytał nam słowa pożegnania Jana Pawła II z roku 1979, w których przekazał życzenia, byśmy dokonywali dobrych wyborów i mądrze kroczyli przez życie.
Klaudia Żmudzińska z 3 kl. Technikum Logistycznego o rekolekcjach mówi tak:
W pierwszym dniu Naszych naukach rekolekcyjnych został poruszony temat niewłaściwego gospodarowania pieniędzmi. Ksiądz rekolekcjonista próbował przybliżyć Nam, jak pieniądz może zgubić człowieka. Powinniśmy zastanowić się, na co przeznaczamy każdy grosz, aby został on właściwie wykorzystany. Jednakże, najbardziej utkwiło Nam w pamięci zdanie: "Czas ucieka, wieczność czeka". Każdy z Nas będzie rozliczony z czynów popełnianych na ziemi. "Jesteśmy powołani do miłości, do dobra". To, z kim się spotykamy, z kim spędzamy wolny czas, odzwierciedla Nasz charakter, często determinuje Naszą osobowość. O Naszym stosunku do życia i ludzi może również decydować zachowanie i nawyki, które wynieśliśmy z Naszej rodziny. To, jakimi jesteśmy córkami, mówi bardzo dużo o tym, jakimi będziemy żonami, matkami, siostrami zakonnymi, bądź to, jakimi jesteśmy synami, pewnym stopniu stanowi o tym, jakimi będziemy mężami, ojcami, księżmi. Te trzy dni Rekolekcji Wielkopostnych, słowa Ojca Józefa Pochwata zdeterminowały Nas do głębokich refleksji i rozważań.
Katecheci, nauczyciele, dyrekcja szkoły oraz sama młodzież są bardzo zadowoleni z faktu, że tak dużo osób ze szkoły angażuje się w różnego rodzaju inicjatywy. Tegoroczne Rekolekcje to potwierdzają. Michalina Kosiorek (kl. 2 Technikum Turystyki Wiejskiej i Technikum Agrobiznesu) przygotowywała czytania, Łukasz Stańczyk (kl. 3 Technikum Mechanizacji Rolnictwa), Natalia Stań (kl. 1 Technikum Żywienia Gospodarstwa Domowego i Technikum Technologii Żywności), Klaudia Żmudzińska i Justyna Stańczyk (obie z 3 kl. Technikum Logistycznego) to osoby śpiewające. Asystę liturgiczną stanowili: Damian Traut (3 kl. Technikum Mechanizacji Rolnictwa), Łukasz Galiński (2 kl. Technikum Turystyki Wiejskiej i Technikum Agrobiznesu), Kamil Kozieł, Sebastian Kowalski (obaj z 3 kl. Technikum Logistycznego), Krystian Wójcik i Piotr Pachowski (obaj z kl. 1a Technikum Mechanizacji Rolnictwa), Karol Kurczak (kl. 2a Technikum Mechanizacji Rolnictwa), Marta Wasilewska (kl. 3 Technikum Logistycznego) czytała Modlitwę Wiernych. W imieniu młodzieży księdzu rekolekcjoniście podziękowali: Weronika Wiśniewska (kl. 2 Technikum Turystyki Wiejskiej i Technikum Agrobiznesu) oraz Piotr Kołucki (kl. 4 Technikum Informatycznego).
Nad przebiegiem rekolekcji czuwali katecheci: p Piotr Sumiński, p. Emilia Adamowicz oraz ks. Grzegorz Słomiński.