Titanicem na grecką wyspę - „MAMMA MIA!”

2.06.2016 22:11

1 czerwca 2016 roku uczniowie z klas: III TIN, II TMR, II TIN, III TA wraz z Magdaleną Piechowską Malińską i Grzegorzem Słomą – organizatorami wycieczki, mieli przyjemność uczestniczyć w światowej wystawie-„ Titanic the Exhibition”, która od kwietnia 2016 r. gości w Warszawie.

Na ekspozycji wystawiono ponad 200 oryginalnych przedmiotów pochodzących z legendarnego statku. Historia Titanica zaczyna się pewnego letniego wieczoru 1907 roku w londyńskiej posiadłości lorda Jamesa Pirrie, prezesa stoczni Harland and Wolff Ltd, który wraz z J.Bruce Ismayem, dyrektorem zarządzającym linii pasażerskiej White Star Line zaplanowali budowę trzech największych, najnowocześniejszych na świecie liniowców: Olimpic, Titanic i Gigantic.

Historię niezatapialnego Titanica pokazano w wyjątkowy sposób, ciekawe wizualizacje, pokazanie wnętrz statku, przedmioty przyciągają wzrok setek turystów, którzy odwiedzają ekspozycję. Kolejnym punktem programu była wystawa „Fascynujący świat pająków” , która ponownie zagościła w Pałacu Kultury i Nauki w Warszawie. Wśród ponad 40 żywych okazów, prezentowanych na ekspozycji , można zobaczyć m.in. najbardziej jadowitego pająka świata – Czarną Wdowę oraz największego Goliata Olbrzymiego i Skorpiona Olbrzymiego . Zamknięte szklane terraria zapewniają bezpieczeństwo oraz umożliwiają filmowanie i fotografowanie prezentowanych okazów z odległości 5-10 cm, a bogate opisy i tablice informacyjne, pozwalają poznać te stworzenia i ich ważną rolę, jaką pełnią w świecie przyrody.

Ostatnim punktem programu tej ciekawej wycieczki był oczywiście musical teatralny. Tym razem młodzież zobaczyła spektakl „ MAMMA MIA!”, którego premiera w Teatrze Roma miała miejsce 21 lutego 2015 r. Spektakl „ MAMMA MIA!” w 2014 roku stał się dziewiątym najdłużej granym musicalem na Broadwayu. Obejrzało go już na całym świecie ok. 55 milionów widzów, a od dnia premiery w 1999 roku spektakl zarobił już ponad 2 miliardy dolarów! Przetłumaczono go na szesnaście języków, zrealizowano w ponad 40 krajach i ponad 400 miastach. Oryginalną produkcję londyńską obejrzało około siedem milionów widzów, zaś liczba przedstawień przekroczyła tam już 6000.

Spektakl, na który składają się wielkie przeboje grupy ABBA, doczekał się w 2008 roku ekranizacji z Meryl Streep w roli głównej – film też był wielkim sukcesem. „MAMMA MIA!” to komedia romantyczna, w której skonfrontowane są marzenia i ambicje dziewczyny z lat 70 i 90. Tutaj są to matka i córka. Dzięki magicznym opowieściom zawartym w piosenkach grupy ABBA, poznajemy Donnę, zadziorną, niezależną samotną matkę, której do szczęścia nie jest potrzebny mężczyzna. Zapoznajemy się z historią jej 20-letniej córki- Sophie, której – przeciwnie – marzy się rodzina, dzieci i wspaniałe wesele. Chciałaby tylko, żeby to jej ojciec poprowadził ją do ślubu, zaś kandydatów na ojca jest… trzech. Akcja musicalu rozgrywa się w ciągu ostatnich godzin poprzedzających wesele – dziewczyna musi przeprowadzić „dochodzenie” i rozpoznać swojego tatę. Przepiękna scenografia, doskonała gra aktorów, piosenki legendarnego zespołu ABBA w polskiej wersji wywarły niezapomniane wrażenia na widzach.

Młodzież wróciła zachwycona z wycieczki i już wraz z opiekunami- organizatorami planują następny wyjazd.

Magdalena Piechowska-Malińska, Grzegorz Słoma