W dniu 06 października 2016 roku klasa II technikum agrobiznesu pod opieką Małgorzaty Kosiorek, odbyła zajęcia w terenie. Tym razem udaliśmy się do Mazowieckiego Centrum Hodowli i Rozrodu Zwierząt w Łowiczu, firmy, od 60 lat, prowadzącej prace hodowlane oraz świadczącej usługi w zakresie hodowli i rozrodu zwierząt hodowcom bydła, trzody chlewnej oraz pszczelarzom.
Zostaliśmy wprowadzeni w podstawy pracy hodowlanej oraz zagadnienia rozrodu bydła. Na żywo mogliśmy rozpoznawać rasy i typy użytkowe w tym gatunku na bazie prezentowanych buhajów. Podziwialiśmy czołowego przedstawiciela rasy holsztynofryzyjskiej z łowickiej stacji o nazwie SIMON.
Poznaliśmy działalność laboratorium oceny jakości nasienia buhajów, w którym obserwowaliśmy postępowanie z nasieniem pobranym przy nas, po przeglądzie ras i typów użytkowych bydła. Bardzo zainteresował nas ciekły azot, w którym przechowywane jest nasienie buhajów konfekcjonowane w plastikowych słomkach. Było niedowierzanie, jak zafunkcjonują plemniki po rozmrożeniu – wykazywały imponującą żywotność.
Krótki wykład pogłębił naszą wiedzę nt. genomowej oceny bydła.
W zagadnienia funkcjonowania Centrum wprowadził nas kierownik laboratorium pan mgr inż. Witold Straszyński, absolwent naszej szkoły, a tajniki oceny genomowej odkrywał specjalista ds. hodowli pan mgr inż. Piotr Mróz.
Kierownictwu firmy dziękujemy za możliwość konfrontacji teorii z dobrą praktyką rolniczą.
To była bardzo interesująca i niekonwencjonalna lekcja hodowli zwierząt. Nawet deszcz nie był przeszkodą.