Szkolny Konkurs Ortograficzny

29.10.2016 8:27

W czwartek (28 października 2016 r.) w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 RCKUiP zorganizowano etap szkolny Powiatowego Konkursu Ortograficznego Szkół Ponadgimnazjalnych. 

W tym roku do rywalizacji na tym etapie przystąpiło 9 uczniów naszej szkoły.

Tekst dyktanda dotyczył ważnego dla uczniów tematu, czyli... marzeń.

Konkurs wymagał znajomości zasad pisowni i świadomego wykorzystywania ich w praktyce. Jak każdy, odwoływał się do "zdrowej" rywalizacji i miał za zadanie wyłonić uczniów najlepiej posługujących się językiem pisanym oraz pokazać, że dbanie o piękno i poprawność języka polskiego leży na sercu nie tylko nauczycielom, ale także uczniom.

Dyktando naszpikowane było wieloma trudnościami i wymagało od piszących ogromnej wiedzy w zakresie tak ortografii, jak i interpunkcji języka ojczystego.

Historia dotychczasowych konkursów pokazuje, że wielu uczniów w nich startujących, różnie radziło sobie z trudnością dyktand. Niemniej wyłoniona została czołówka, która będzie reprezentowała naszą szkołę podczas Powiatowego Konkursu Ortograficznego organizowanego przez Liceum Ogólnokształcące im. Józefa Chełmońskiego 14 listopada 2016 r. Są to:

1. Marcin Zielak z klasy III TTG

2. Michalina Kotlarska z klasy II TLOG

3. Krzysztof Wilk z klasy I TIN a

W ocenie Komisji poziom tegorocznego konkursu był zadawalający. Największą trudność sprawiała uczniom pisownia partykuły „nie” z różnymi częściami mowy. Organizatorzy zapowiedzieli kontynuację konkursu w przyszłym roku.

 

Donata Skierska