Kolejny udany lot uczniów z Blichu –tym razem Wenecja Północy, czyli Wrocław!

4.11.2016 10:09

Po  wycieczce lotniczej do Gdańska, która odbyła się w marcu tego roku,  tym razem grupa uczniów z Blichu, wraz z opiekunami – organizatorami  p. Magdaleną Piechowską- Malińską i p. Grzegorzem Słomą udali się do Wrocławia.

Prastara stolica Śląska to miasto o unikalnej historii i specyficznym klimacie kształtowanym na przestrzeni wieków przez wpływy  wielu kultur i cywilizacji. Wycieczka rozpoczęła się 2 listopada 2016 r.  we wczesnych godzinach porannych. Po dotarciu na Lotnisko im. Fryderyka Chopina w Warszawie, uczestnicy udali się na odprawę kontroli bezpieczeństwa, warto dodać, że przy tej okazji mieli możliwość zapoznania się z pracą i procedurami działania  jednego z największych lotnisk w Polsce. Następnie linią Ryanair odbyli lot do Wrocławia. Po spotkaniu z panią przewodnik, udali się do centrum miasta. Mieli możliwość zobaczenia wielu ciekawych miejsc: Promenady Staromiejskiej, zabytkowej wieży ciśnień, Biblioteki Ossolińskich, Uniwersytetu Wrocławskiego, Starych Jatek Miejskich, wielu pomników, Bazyliki św. Elżbiety, Ratusza. Piękna jesienna pogoda sprzyjała kilkugodzinnemu spacerowi, podczas którego pani przewodnik bardzo ciekawie opowiadała o zabytkach Wrocławia oraz wrocławskich krasnalach, których jest w mieście ponad 430. Następnie uczestnicy wycieczki udali się na posiłek do jednej z wyjątkowychrestauracji- Restauracji Cesarko-Królewskiej. Ostatnim punktem programu pierwszego dnia wycieczki była wizyta w Hydropolis, czyli centrum wiedzy o wodzie. W fascynujący sposób pokazane jest w tym miejscu  jej znaczenie dla człowieka. Wystawa zajmuje cztery tysiące metrów, w dawnych, ponad stuletnich zbiornikach czystej wody. Oryginalna scenografia oraz multimedia (ponad 60 monitorów dotykowych) sprawiają, że w Hydropolis nie można się nudzić, bo angażowane są niemal wszystkie zmysły. Uczniowie byli pod ogromnym wrażeniem. Dwie godziny spędzone w tym miejscu minęły bardzo szybko, bo jest to doskonałe miejsce edukacyjne. Kolejny dzień tej bardzo ciekawej wycieczki, młodzież wraz z opiekunami rozpoczęła od spaceru na Ostrów Tumski. Pani przewodnik, która cały czas towarzyszyła grupie, omówiła historię tego miejsca. Pokazała też ciekawe architektonicznie budowle oraz opowiedziała historię Mostu Grunwaldzkiego, Mostu Pokoju. Kolejnym punktem programu była wizyta w Afrykarium. Ten  unikatowy na skalę światową kompleks przedstawia różne ekosystemy związane ze środowiskiem wodnym Czarnego Kontynentu. W 19 akwariach i basenach o pojemności niemal 15 000 000 l wody prezentowane są zwierzęta zamieszkujące plaże i rafę koralową Morza Czerwonego, rzekę Nil, krainę Wielkich Rowów Afrykańskich, głębię Kanału Mozambickiego, Namibię i dżunglę Kongo. Młodzież z dużym zainteresowaniem poznawała miejsca Wenecji Północy. Uczniowie poszerzyli swoją wiedzę nie tylko z dziedziny logistyki, informatyki , ale także biologii, geografii, historii. Był to kolejny bardzo udany wyjazd lotniczy, który miał na celu nie tylko integrację uczniów, ale wszechstronny rozwój edukacyjny, dlatego uczestnicy planują następne wycieczki tego rodzaju.

Magdalena Piechowska-Malińska, Grzegorz Słoma