Miejsca kaźni, miejsca zbrodni...

30.11.2016 19:24

W dniu 30 listopada miała miejsce wycieczka klasy I TIN b do Muzeum Tradycji Niepodległościowych – Oddział Radogoszcz w Łodzi.

Jak mówić o miejscu tak strasznym, że nie powinno go nigdy być? Po co pamiętać o rzeczach okrutnych? Jak mówić o tym młodzieży? Nauczyciel historii, p. Grzegorz Chojnacki postanowił odbyć lekcję historii z uczniami klasy I TIN b w Muzeum Tradycji Niepodległościowych - Oddział  Martyrologii Radogoszcz w Łodzi.

Okazało się, że takie lekcje, nie muszą być jednoznaczne ze sporządzaniem notatek, mogą być okazją do poznawania kultury, pogłębienia i zdobycia wiedzy, dzięki której można wyjść poza utarte schematy.

Uczniowie klasy I TIN b zobaczyli, że są takie informacje, które mimo upływu czasu zapamiętają dlatego, że przyswoili je sobie w sposób niestandardowy.

Podczas wycieczki do Muzeum Tradycji Niepodległościowych młodzież wysłuchała poruszającego wykładu Pana Mieczysława Góry, który był kierownikiem prac sondażowo-ekshumacyjnych na cmentarzu ofiar sowieckiego totalitaryzmu w Charkowie, prac poszukiwawczych polskich grobów w Bykowni pod Kijowem oraz wielu innych miejsc zagłady Polaków w kraju i za granicą. Pan Góra wygłosił  naszym uczniom wykład pt. „Bykownia – czwarty Cmentarz Katyński” opatrzony prezentacją zdjęć z prac ekshumacyjnych. Uczniowie mogli także obejrzeć  fotografie bykowniańskiego   lasu – miejsca pochówku ofiar masowych mordów w czasach stalinowskich na Ukrainie i ostatnio otwartego Cmentarza Katyńskiego. Kończąc prelekcję Pan Góra zachęcił młodzież do zgłębiania wiedzy na ten temat oraz przejęcia prze młode pokolenie obowiązku poszukiwania dotąd nieznanych miejsc spoczynku Polaków na Wschodzie.

Druga część spotkania to zwiedzanie wystawy obrazujacej dzieje Rozszerzonego Więzienia Policyjnego na Radogoszczu w latach 1939-1945. Ekspozycja składa się z dwóch części: pierwsza ukazuje martyrologię i warunki życia więźniów Radogoszcza, druga poświęcona została zbrodni, popełnionej na więźniach w noc z 17 na 18 stycznia 1945 r. oraz procesowi byłego komendanta więzienia - Waltera Pelzhausena. Na ekspozycji zaprezentowano także drewnianą rekonstrukcję pryczy więziennej oraz tzw. "warsztat" do torturowania więźniów, w gablotach zaś znajdują się pejcze, broń i umundurowanie oprawców. Pozostałe ekpozycje zawierają dokumenty i pamiątki po więźniach, nielicznie zachowane po spaleniu więzienia w styczniu 1945 r. Cała ekspozycja zrobiła na naszych uczniach bardzo duże, wręcz wstrząsające wrażenie. Ale...

Wycieczka ta okazała się nie tylko wspaniałą okazją do nabycia wiedzy, rozbudzenia zainteresowań i ciekawości świata oraz motywacji do nauki. Był to też ważny element w procesie integracji grupy rówieśniczej, poznania nauczycieli od codziennej, pozbawionej szkolnego kontekstu strony. Po latach bowiem nie wspominamy tylko testów, klasówek, ale również wycieczki!

 

Donata Skierska