Projekty realizowane w ZSP Nr 2 RCKUiP im. Tadeusza Kościuszki

30.06.2011 0:00

logo

Dyrekcja Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w Łowiczu przedstawia informację na temat realizacji zadania pozyskiwania środków unijnych i udziału uczniów szkoły w programach unijnych w roku szkolnym 2010/2011.

1. Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych Nr 2 Rolnicze Centrum Kształcenia Ustawicznego i Praktycznego w ramach stowarzyszenia Europea Polska uczestniczyła jako partner w projekcie unijnym edukacyjnym „CHAVET” obejmującym kilka szkół rolniczych i leśnych z Polski.
    Rezultatem tego projektu był udział dwóch uczniów Justyny Gurdały i Dominika Jabłońskiego w spotkaniu młodzieży z 13 państw w dniach 26 - 30.05.2010 r. w Ettelbruck w Luksemburgu, gdzie uczniowie podnosili swoje kwalifikacje językowe, wymieniali poglądy na temat systemu Edukacji zawodowej, kultury, tolerancji i przynależności do Unii Europejskiej.
  2. Na początku 2011 r. szkoła złożyła wniosek do projektów mobilności Programu Leonarda da Vinci pt. „Kształtowanie postaw elastyczności i mobilności uczniów technikum kształcącego w zawodzie technik agrobiznesu, turystyki wiejskiej oraz żywienia i gospodarstwa domowego na europejskim rynku pracy”. Projekt miał na celu wymianę uczniów ze szkołą w Hiszpanii i realizacji praktyk zawodowych w w/w zawodach oraz podnieść kompetencje językowe. Projekt został pozytywnie oceniony przez Komisją oceniającą lecz nie został zakwalifikowany do dofinansowania ze względu na wyczerpanie środków finansowych na 2011 r. Wniosek będzie powtórzony w 2012 r.
  3. Również w 2011 r. szkoła złożyła wniosek o dofinansowanie realizacji projektu pt. „Doskonalenie kompetencji kluczowych i zawodowych uczniów ZSP Nr 2 RCKUiP w Łowiczu” w ramach działania 9.2 POKL. Projekt zyskał akceptację formalną i merytoryczna Komisji oceniającej wnioski i został rekomendowany do dofinansowania. Głównym celem projektu jest rozwój kompetencji kluczowych, przygotowanie do egzaminów maturalnych i zawodowych oraz pozyskanie dodatkowych kwalifikacji poprzez udział w kursach zawodowych dla 300 uczniów. Proponowana kwota dofinansowania zawarta we wniosku to 746 tys. zł.
  4. W miesiącu czerwcu szkoła przystąpiła jako partner do projektu pt. „Modernizacja oferty kształcenia zawodowego w powiązaniu z potrzebami lokalnego rynku pracy w woj. Łódzkim”. Projekt składa ECORYS Sp. z o. o. jako lider Projektu i będzie on skierowany dla 50 uczniów szkoły z branży rolno - spożywczej. Głównym celem projektu będzie wypracowanie modelu współpracy szkół zawodowych z pracodawcami z branży rolno - spożywczej.
  5. Szkoła nawiązała współpracę z dwoma szkołami z Francji: Saint - Genis - Laval i Lo Motle - Server z okolic Lyonu i chce przystąpić do programu Comenius. Głównym celem tego projektu będzie wypracowanie anglojęzycznego paszportu językowego oraz zdobycie wyposażenia niezbędnego w nauce i technice w zawodach mechanizacja rolnictwa, technologia żywności i agrobiznes. Zarysy projektu powstaną w miesiącu wrzesień - październik na wspólnym spotkaniu roboczym grupy nauczycieli z Francji i naszej szkoły w Łowiczu.
  6. W dniach 22 - 23 września szkoła będzie podejmowała grupę ok. 30 uczniów i opiekunów 7 państw UE szkól rolniczych i leśnych należących do stowarzyszenia Europea Polska. Będą odbywały się spotkania z uczniami naszej szkoły, wymiana doświadczeń, kształtowanie postaw językowych, przeprowadzone będą konkursy związane z mechanizacją rolnictwa. Natomiast w dniach 21 i 24 września szkoła oraz Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy” będzie uczestniczyła w Europejskim Kongresie Szkół Rolniczych i Leśnych w Pułtusku. Wszystkie te działania odbywają się w ramach Prezydencji Polski w Unii Europejskiej.