21 lutego uczniowie klasy trzeciej Gimnazjum nr 4 z ZSzOI w Łowiczu uczestniczyli w spotkaniu w szkole na Blichu w ramach projektu "Zasady dokonywania zakupów, uczciwy handel i racjonalna konsumpcja w świetle poszanowania naturalnego środowiska i jego rozwoju".
Organizatorami byli nauczyciele i uczniowie z ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu, którzy przygotowali prezentację zagadnień związanych ze zrównoważonym rozwojem i warsztaty kulinarne, korzystając z zasobnej bazy szkoły: sali wykładowej, dwóch pracowni gastronomicznych, pracowni analizy żywności i pracowni ochrony środowiska.
Młodzież powitała pani wicedyrektor Maria Elżbieta Tataj. Następnie uczniowie klasy III technikum agrobiznesu: Michał Polit, Konrad Snopek i Marek Muras wraz z nauczycielami zaprezentowali zagadnienia związane z projektem:
- problem produkcji coraz większej ilości żywności na świecie. Mimo to nadal wielu ludzi cierpi z powodu jej niedostatku. Jednocześnie rośnie liczba osób z nadwagą
- skutki różnych stylów życia i konsekwencje złych nawyków żywieniowych
- choroby cywilizacyjne wynikające ze sposobu odżywiania i stylu życia
- krótkowzroczni konsumenci, którzy podejmując decyzję o zakupie kierują się tylko ceną produktu
- główne zasady wyrabiania nawyków zdrowego odżywiania w świetle zasaddokonywania zakupów, uczciwego handlu, racjonalnej konsumpcji i poszanowania naturalnego środowiska
- zrównoważony rozwój to taki, który nie zagraża potrzebom przyszłych pokoleń
- rola surowców roślinnych i zwierzęcych w żywieniu człowieka i równowagi fizykochemicznej środowiska oraz pozyskiwanie produktów spożywczych w świetle zasad zrównoważonego rozwoju
- piramida żywnościowa
- analizowanie funkcji opakowań i znaków widniejących na opakowaniach produktów
- określanie funkcji marketingu
- wspieranie wyboru żywności lokalnej przez konsumentów
- Łowickie jako region specjalizujący i rozwijający się pod względem spożywczo-rolnym w Strategii Rozwoju Polski 2014 - 2023
- zachowania proekologiczne
- marnotrawstwo żywności i problemy głodu
- kształtowanie postaw proekologicznych poprzez racjonalne wykorzystanie produktów spożywczych poprzez: ograniczanie konsumpcji, odpowiedzialne oszczędzanie i inwestowanie, kupowanie produktów używanych oraz recyklingu.
Grupa młodzieży z gimnazjum nr 4 w Łowiczu w ramach projektu przygotowywała potrawy na bazie sera wytworzonego lokalnie w gospodarstwie rolnym. Ser o kremowej konsystencji uczniowie sporządzili pastę ze szczypiorkiem, ogórkiem i rzodkiewką. Pasta jedzona była z bułeczkami razowymi wykonanymi w Termomixie. Domowy ser był również wykorzystany do nadzienia drożdżowych słodkich wypieków. Dodatkowo młodzież pod opieką swoich starszych koleżanek i kolegów ugotowała rozgrzewającą zupę krem z dyni z kurkumą i grzankami. Do picia wyciśnięto sok z jabłek i marchwi z dodatkiem młodego jęczmienia, które to wyroby również były pozyskane od lokalnych producentów. Deser został wykonany na warsztatach związanych z żywnością molekularną.
Gimnazjaliści mieli możliwość zobaczyć wszystkie budynki szkoły na Blichu i zwiedzić wybrane pracownie. Było to możliwe dzięki uprzejmości nauczycieli prowadzących zajęcia, m. in. p. Annie Kosmowskiej, która bardzo fachowo zaprezentowała technikum informatyczne jako jeden z naszych kierunków kształcenia, a także uczniów, którzy chętnie udzielali informacji zainteresowanym młodszym koleżankom i kolegom. Byli to: Anna Kępka i Gabriela Foks z I klasy technikum żywienia i usług gastronomicznych, Patrycja Kania i Karolina Muras z III klasy technikum technologii żywności oraz Krzysztof Gałaj z III klasy technikum mechanizacji rolnictwa, który bardzo sprawnie i ciekawie opowiedział o zajęciach w warsztatach szkolnych i agrotronice.