Śmierć kanapkom!

16.03.2017 21:11

   Rosnąca świadomość społeczeństwa o znaczeniu dla zdrowia i samopoczucia racjonalnego żywienia stają się inspiracją do szukania odpowiedzi na pytanie: ważna jest ilość czy jakość spożywanych pokarmów?

   Odpowiedź tę znaleźli uczniowie III klasy Gimnazjum w Bielawach, którzy gościli w szkole na Blichu w środę 15 marca b. r. i uczestniczyli w projekcie pt. "Zasady dokonywania zakupów, uczciwy handel i racjonalna konsumpcja w świetle poszanowania naturalnego środowiska i jego rozwoju".

   Podczas warsztatów z żywności molekularnej przygotowali deser, który nazwali czekoladowo - pomarańczowa wariacja ( spaghetti z czekolady z cząstką pomarańczy i granatem).

   W 2016 r. Instytut Żywności i Żywienia opublikował najnowszą wersję piramidy żywienia, która aktualnie nosi ona nazwę Piramida Zdrowego Żywienia i Aktywności Fizycznej. Zaleca się minimum pół godziny dziennie ruchu w dowolnej formie, ale żadna ilość ruchu nie będzie w stanie zneutralizować szkodliwego wpływu złego odżywiania.

"Ruch może zastąpić  wszystkie lekarstwa, ale żadne lekarstwo nie jest
w stanie zastąpić ruchu"
(Tissot)

   Piramida żywieniowa jest graficznym opisem odpowiednich proporcji różnych grup produktów spożywczych. Przestrzeganie jej zaleceń – uściślonych opracowanymi dodatkowo Zasadami Zdrowego Żywienia – stanowi wskazówkę do przestrzegania prawidłowej diety, która po wprowadzeniu ewentualnych modyfikacji na potrzeby danej jednostki jest pomocnym narzędziem do komponowania zdrowego jadłospisu.

   Do Piramidy Żywieniowej zostały opracowane następujące Zasady Zdrowego Żywienia ujęte w 10 punktach:

  1. Spożywaj posiłki regularnie (4–5 posiłków co 3–4 godziny) – regularność spożywanych posiłków argumentowana jest zachowaniem stabilnego poziomu cukru we krwi, uregulowaniem tempa metabolizmu i mniejszym ryzykiem napadów nieposkromionego apetytu.
  2. Warzywa i owoce spożywaj jak najczęściej i w jak największej ilości, co najmniej połowę tego co jesz. Pamiętaj o właściwych proporcjach: ¾ warzywa i ¼ owoce.
  3. Spożywaj produkty zbożowe, zwłaszcza pełnoziarniste.
  4. Codziennie spożywaj minimum 2 duże szklanki mleka. Możesz je zastąpić jogurtem, kefirem lub – częściowo – serem.
  5. Ograniczaj spożycie mięsa (zwłaszcza czerwonego i przetworzonych produktów mięsnych do 0,5 kg/tyg.). Jedz ryby, nasiona roślin strączkowych i jaja.
  6. Ograniczaj spożycie tłuszczów zwierzęcych. Zastępuj je olejami roślinnymi.
  7. Unikaj spożycia cukru i słodyczy (zastępuj je owocami i orzechami).
  8. Nie dosalaj potraw i kupuj produkty z niską zawartością soli. Używaj ziół – mają cenne składniki i poprawiają smak.
  9. Pamiętaj o piciu wody – co najmniej 1.5 litra dziennie.
  10. Nie spożywaj alkoholu.


   Życzmy sobie dokonywania codziennie dobrych wyborów, bo to one kształtują naszą rzeczywistość. Możemy mieć ogłoszoną nie wiem jak zdrową piramidę, ale w końcowym efekcie i tak wszystko zależy od nas. To zmiana świadomości konsumenta jest tutaj czynnikiem kluczowym. Producenci, handlowcy czy też mniejsza i większa gastronomia – zawsze się do nas, konsumentów, dostosują.

 

http://bonavita.pl/nowa-piramida-zywienia-2016-zasady-prawidlowego-zywienia

http://www.akademiawitalnosci.pl/nowa-piramida-zywienia-2016-warzywa-to-podstawa

http://cojesc.net/zdrowe-odzywianie

https://sites.google.com/site/zdrowiaktywni/home/aktywnosc-fizyczna/film---ruch-to-zdrowie

Elżbieta Wojtyna