W dn. 23.03.2017 roku uczniowie klasy II TTŻ oraz III TTŻ/TŻiUG wzięli udział w kolejnej edycji zajęć na Uniwersytecie Przyrodniczym w Poznaniu na Wydziale Nauk o Żywności i Żywieniu.
Zajęcia rozpoczął wykład, poprowadzony przez Dziekan Wydziału dr hab. Dorotę Walkowiak – Tomczak, poświęcony tematyce kształtowania barwy w produktach żywnościowych.
Po wykładzie uczniowie uczestniczyli w dwóch rodzajach ćwiczeń:
Ćwiczenie I - Zastosowanie procesu ekstruzji w przemyśle spożywczym. Pod czujnym okiem dr inż. Agnieszki Makowskiej młodzież zgłębiała tajniki ekstruzji. Produktem finalnym ćwiczeń były chrupki wyprodukowane przez uczestników zajęć.
Ćwiczenie II - Analiza zagrożeń i Krytyczny Punkt Kontroli w systemie HACCP poprowadzone przez
dr Tomasza Szablewskiego oraz mgr inż. Łukasza Tomczyka. Podczas tych zajęć uczniowie mieli możliwość poszerzenia wiadomości z zakresu systemu HACCP, który jest systemem nadzoru nad żywnością i jest ukierunkowany na likwidację bezpośrednich przyczyn zagrożeń zdrowia bezpośrednio w miejscu ich powstawania. Uczniowie zapoznani zostali z podstawowymi zasadami HACCP:
-określaniem zagrożeń,
-określaniem krytycznych punktów kontroli
-ustanowieniem limitów krytycznych
- opracowaniem i wprowadzeniem procedur monitorowania w CCP
- ustanowieniem działań naprawczych HACCP
- opracowaniem odpowiednich dokumentów.
Tego typu zajęcia stanowią atrakcyjną formę kształcenia młodzieży, zachęcającą do zdobywania wiedzy. Dają przedsmak tego, co czeka ich w przyszłości, jeśli podejmą tę ważną życiową decyzję, czyli naukę na uczelniach wyższych.
http://gis.gov.pl/zywnosc/informacje-dla-przedsiebiorcy/wymagania-higieniczne-system-haccp