Ekspresja, iluzja i niezwykłość, tak można podsumować wyjazd młodzieży z klasy I TMA do Warszawy.

23.04.2017 20:29

20 kwietnia 2017 r. uczniowie klasy I TMA wraz z organizatorami i opiekunami p. Grzegorzem Słomą, p. Pauliną Dróżdż i p. Donatą Skierską uczestniczyli w wyjątkowej wycieczce do Muzeum Narodowego w Warszawie, Centrum Pieniądza im. Sławomira S. Skrzypka oraz do Teatru Studio Buffo.

W Muzeum Narodowym – Galeria Sztuki Dawnej przeprowadzona była dla naszych uczniów bardzo ciekawa lekcja muzealna dotycząca sztuki renesansowej i barokowej. Młodzież chętnie wysłuchała wykładu połączonego z dyskusją o dekoracyjnym charakterze sztuki oraz łączeniu malarstwa i rzeźby w celu silniejszego ich oddziaływania na "przestrzenie społeczne". Omawiana ekspozycja podzielona była na elementy związane z kulturą dworską (tapiserie, tkaniny, naczynia, porcelana), religią i wiarą w kościele i w domu (oprawa liturgiczna, modlitewniki, malarstwo religijne) oraz miasto (porcelana, szkło, złotnictwo). Uczniowie chętnie odpowiadali na pytania prowadzącej spotkanie, dzieląc się wiedzą zdobytą nie tylko na zajęciach ze sztuki w szkole.

Drugim etapem wycieczki było zwiedzanie Centrum Pieniądza NBP, które zostało udostępnione zwiedzającym niedawno, bo zaledwie 14 maja 2016 r. Dowiedzieliśmy się tam jak i przez kogo produkowane są pieniądze, poznaliśmy ich historię na przestrzeni wieków, zwiedziliśmy gabinet numizmatyka oraz skarbiec, w którym można było dotknąć sztabę złota – wyjątkowo czujnie strzeżoną przez pracowników Służby Bankowej. W Sali Giełdy i Rynków Finansowych można było obejrzeć projekcje multimedialne m.in. o Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie, poznać nowoczesne systemy płatnicze, unie walutowe i gospodarcze, a nawet dostrzec rolę pieniędzy w sztuce.

Na zakończenie wycieczki uczniowie mieli przyjemność obejrzeć kultowy spektakl Teatru Studio Buffo – "Metro". Przedstawienie bardzo podobało się naszej młodzieży z wielu powodów, m. in. dlatego, że jest niezwykle uniwersalne, podejmuje tematy, z którymi zmagamy się również dziś, np. odwieczne marzenia o romantycznej miłości i częste rozczarowania, pasje i zdrady, entuzjazm młodych podejmujących nowe wyzwania, szaleństwo, magia i moc pieniędzy. Po spektaklu uczniowie i opiekunowie spotkali się z odtwórcami głównych ról : Natalią Srokocz, Jerzym Grzechnikiem, Marią Tyszkiewicz i Pawłem Orłowskim, z którymi zrobili sobie pamiątkowe zdjęcia.

Donata Skierska, Paulina Dróżdż, Grzegorz Słoma