Nauczyciel ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu Edyta Kłak wyróżniona tytułem ”Nauczyciel Roku 2017”

22.05.2017 12:22

     W dniach 16 – 19 maja 2017r. pani Edyta Kłak, nauczyciel Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 RCKUiP im. T. Kościuszki w Łowiczu uczestniczyła w X Euroforum Polskiego Mleczarstwa, które odbyło się w Dąbrowie Górniczej. W czasie trwania wieczornej gali, tj. 17 maja została uroczyście uhonorowana tytułem „Nauczyciel Roku 2017” za szczególne osiągnięcia i osobiste zaangażowanie w przygotowaniu i podnoszeniu poziomu wiedzy o mleczarstwie wśród uczniów szkół średnich, co przyczyni się do uzyskania poziomu kształcenia wymaganego przez kraje zrzeszane w Europejskim Stowarzyszeniu Mleczarzy (AEDIL).

     Na galę przybyło wiele osobistości, a wśród nich byli: Prezes Zarządu Krajowego Stowarzyszenia Mleczarzy dr inż. Klemens Ciesielski, Sekretarz Generalny Europejskiego Stowarzyszenia Mleczarzy Torsten Sach i Prezes Zarządu Krajowego Związku Spółdzielni Mleczarskich Związek Rewizyjny Waldemar Broś.

     Czterodniowa konferencja obfitowała w wiele niepowtarzalnych wydarzeń, wśród których na uwagę zasługują liczne wykłady, dyskusje oraz program turystyczny. W trakcie trwania Euroforum można było dowiedzieć się wielu ciekawych informacji na temat aktualnych problemów europejskiego mleczarstwa, zagadnień z zakresu prawa żywnościowego, polityki żywnościowej i zdrowotnej UE, udziału polskiego przetwórstwa mleka w Strategii na Rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, czy przyszłości kształcenia kadr dla europejskiego mleczarstwa. Pan dr inż. Jan Rybka przedstawił bardzo ciekawy wykład pt. „ Technologiczne aspekty jakości serów”.

     Uczestnicy wymienili spostrzeżenia i uwagi na temat kształcenia przyszłych technologów przemysłu mleczarskiego i technologów żywności. Okazuje się, że w w tym obszarze brakuje wykwalifikowanej kadry szczebla robotniczego i średniego, a takie zawody jak technik technologii żywności, technik przemysłu mleczarskiego, czy operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego są zawodami deficytowymi, dlatego ciekawa i dobrze płatna praca czeka na uczniów po ukończeniu tego typu kierunków. Są zakłady w Polsce, które chcą objąć patronatem klasy kształcące w wyżej wymienionych zawodach. Opracowują również ciekawe propozycje dla uczniów i przyszłych absolwentów w zatrudnieniu ich w zakładach przemysłu spożywczego.

     W wolnej chwili uczestnicy konferencji mieli możliwość zwiedzenia zamku w Ojcowie i w Pszczynie, obejrzeć Pustynię Błędowską, Grotę Łokietka czy pospacerować po Górnośląskim Parku Etnograficznym.

     Należy podkreślić, że uczestnictwo w X Forum Polskiego Mleczarstwa pani Edyty Kłak to zwieńczenie ogromnego sukcesu, który odniosła wraz ze swoja grupą uczniów: Joanną Guzek, Izabelą Jagielską i Piotrem Jabłońskim z klasy III Technikum Technologii Żywności w XLIII Olimpiadzie Wiedzy o Mleku i Mleczarstwie, w której wymienieni uczniowie, jako drużyna zajęli trzecie miejsce w Polsce, a Joanna Guzek wygrała Olimpiadę, czyli okazała się najlepszą uczennicą z dziedziny mleczarstwa w całym kraju.

     Wyjazdy na tego typu konferencje są bardzo ważne dla nauczycieli, ponieważ wzbogacają ich wiedzę zawodową o nowinki z obszaru mleczarstwa. Nauczyciele mają możliwość podzielić się uwagami na temat kształcenia uczniów, czy nawiązać nowe kontakty potrzebne do dalszego rozwoju zawodowego.

     X Forum Polskiego Mleczarstwa okazało się bardzo ciekawym i miłym przeżyciem dla pani Edyty Kłak, która już od dłuższego czasu przygotowuje uczniów do wspomnianej olimpiady i odnosi na tej płaszczyźnie spore sukcesy.

     Pobyt pani Edyty Kłak był sfinansowany ze środków Funduszu Promocji Mleka.

 

Edyta Kłak