12 rajd  „Szlakiem Cichociemnych Żołnierzy AK”

9.10.2017 0:05

Grupa śmiałków z klas  3 TMR oraz I TIN A wraz z opiekunem p. Mileną Wojda Wróbel niezrażeni niesprzyjającą cyklistom aurą  wzięła udział w niedzielę,  8 października 2017 r. w  12 rajdzie  „Szlakiem Cichociemnych Żołnierzy AK”

Organizatorami  imprezy był PTTK oddział w  Łowiczu,  Urząd Miejski w Łowiczu oraz OSP Czatolin.

Głównym celem rajdu było uczczenie 76 rocznicy pierwszego oficjalnego zrzutu skoczków cichociemnych na terenie okupowanej przez Niemców Polski, który odbył się w listopadzie 1941 roku na terenie wsi Czatolin i nosił kryptonim „Ruction” Cykliści wyruszyli w drogę w strugach deszczu o godzinie 8 rano.

Główne uroczystości odbyły się o godz. 11 pod pomnikiem Cichociemnych w Czatolinie, przedstawiciele PTTK odział w Łowiczu, strażaków z OSP Czatolin oraz wójt gminy Łyszkowice złożyli kwiaty pod pomnikiem a przedstawiciele młodzieży zapalili znicze. Pan Adam Szymański, prezes Oddziału PTTK Łowicz w krótkich, żołnierskich słowach przybliżył wszystkim zebranym historię zrzutów. Po części oficjalnej odbyło się ognisko z kiełbaskami a następnie test wiedzy na temat cichociemnych oraz oddziałów partyzanckich działających w czasie II wojny światowej na tym terenie. II miejsce w konkursie zajął uczeń klasy III TMR Bartosz Staniszewski a III pani Milena Wojda- Wróbel. Młodzież Blichowska otrzymała również dyplom za udział w rajdzie oraz nagrodę dla najliczniejszej zorganizowanej grupy rowerowej. W dobrych humorach, zadowoleni i spełnieni zakończyliśmy rajd o godz. 16, po przejechaniu prawie 45 km.

,

 

Milena Wojda-Wróbel