Dnia 14 października 2011 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 RCKUiP im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu odbyła się uroczystość z okazji Dnia Edukacji Narodowej. Tego dnia w szkole na Blichu obchodzone jest również Święto Szkoły.
Uroczystość rozpoczął Dyrektor naszej szkoły - Pan Mirosłw Kret, który wygłosił krótkie przemówienie. Na wstępie przywitał wszystkich zebranych: całą kadrę pedagogiczną, pracowników administracji i obsługi oraz przybyłych rodziców, między innymi Panią Mariannę Krysztofiak - Przewodniczącą Rady Rodziców. W swoim przemówieniu Dyrektor dziękował nauczycielom za pracę na rzecz szkoły oraz za trud wkładany w kształcenie młodzieży. Nie zapomniano również o nauczycielach, którzy zginęli w czasie II wojny światowej. Pamięć o nich uczczono minutą ciszy, po czym delegacja uczniów z klasy 2 Zasadniczej Szkoły Zawodowej złożyła wieńce i kwiaty pod tablicami upamiętniającymi poległych w czasie II wojny światowej nauczycieli.
Po słowie wstępnym dyrektora szkoły odbył się konkurs „Wiedzy o Blichu", w którym uczestniczyli uczniowie klas pierwszych:
- I MK (Zasadnicza Szkła Zawodowa),
- I TŻiGD (Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego),
- I TA (Technikum Agrobiznesu).
Po serii trzech pytań wyłoniono zwycięzców. W tym roku najpełniejszą wiedzą na temat szkoły na Blichu wykazali się uczniowie klasy I MK. Reprezentacja klasy I MK w składzie: Bartosz Bryła, Damian Słoma, Marek Pokora udzieliła poprawnej odpowiedzi na wszystkie pytania. Drugie miejsce zajęła klasa I TŻiGD - skład reprezentacji: Kinga Bakalarska, Andżelika Kotlarska, Katarzyna Rojek. Trzecie zaś miejsce przypadło klasie I TA, reprezentowanej przez: Małgorzatę Nowakowską, Sylwię Niedźwiadek, Sandrę Miłowską. Uczestników nagrodzono dyplomami i gromkimi brawami. Konkurs poprowadzili: Karolina Plichta i Daniel Bury (oboje z klasy 2 Technikum Agrobiznesu i Turystyki Wiejskiej). W skład jury weszli: Pan Mirosław Kret, Pani Maria Laska, Pani Elżbieta Gromadzka, Pan Janusz Wróbel.
Kolejnym punktem uroczystości było ślubowanie klas pierwszych. Na sztandar szkoły ślubowali przedstawiciele wszystkich klas pierwszych, a byli to: Ewelina Stańczyk (Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego), Sandra Miłowska (Technikum Agrobiznesu), Aleksandra Siekiera (Technikum Logistyczne), Bartosz Bryła (Zasadnicza Szkoła Zawodowa), Piotr Pietraszewski (Technikum Mechanizacji Rolnictwa), Łukasz Jackowski (Technikum Informatyczne).
Zwyczajem w szkole na „Blichu” jest, że w dniu Święta Szkoły uczniowie klas trzecich przekazują sztandar szkoły swoim młodszym kolegom z klas drugich. Nie inaczej było i w tym roku. Poczet sztandarowy w składzie: Żaneta Kapusta, Katarzyna Walczak oraz Eryk Golan (wszyscy kl. 3 Technikum Logistycznego), przekazał sztandar: Aleksandrze Daleckiej (kl. 2 Technikum Logistycznego), Weronice Wojdzie (kl. 2 Technikum Agrobiznesu i Turystyki Wiejskiej), Joannie Suder (kl. 2 Technikum Żywienia i Gospodarstwa Domowego), Paulinie Panek (kl. 2 Zasadniczej Szkoły Zawodowej), Mateuszowi Dabergutowi (kl. 2 Technikum Informatycznego), Robertowi Witkowskiemu (kl. 2 Technikum Mechanizacji Rolnictwa a), Mirosławowi Gładkiemu (kl. 2 Technikum Mechanizacji Rolnictwa b).
W kolejnej części uroczystości Dyrektor szkoły - Mirosłw Kret, wręczył nagrody i wyróżnienia dla nauczycieli:
- nagrodę Ministra Edukacji Narodowej otrzymał Jerzy Zabost;
- nagrody Starosty Łowickiego otrzymali: Mirosław Kret, Grzegorz Słoma, Jadwiga Wróbel;
- srebrny medal za Długoletnią Służbę w Oświacie otrzymały: Jadwiga Studzińska i Irena Chorążka;
- brązowy medal za Długoletnią Służbę w Oświacie otrzymali: Jerzy Zabost i Janusz Wróbel;
- medal Komisji Edukacji Narodowej otrzymali: Edyta Kłak, Katarzyna Polak, Mariusz Szewczyk;
- nagrody Dyrektora otrzymali: Edyta Kłak, Paulina Dróżdż, Jolanta Sikorska, Anna Tomczak, Milena Wojda-Wróbel, Elżbieta Wojtyna, Elżbieta Kołaczek, Elżbieta Tataj, Irena Chorążka, Mońka Beata, MagdalenaDrobnik-Pudłowska, Jan Golędzinowski, Robert Olko, Tadeusz Kapusta, Stanisław Pietrzak, Maria Laska, Janusz Wróbel.
Po tej części uroczystości życzenia dla nauczycieli i dyrekcji szkoły przekazała przewodnicząca Rady Rodziców - Pani Marianna Krysztofiak oraz przedstawiciele Samorządu Uczniowskiego: Agata Słoma (kl. 3 Technikum Agrobiznesu i Turystyki Wiejskiej) i Daniel Kobierzycki (kl. 3 Technikum Logistycznego), którzy życzyli całej Kadrze Pedagogicznej dużo zdrowia, energii i wytrwałości w realizowaniu swoich życiowch i zawodowych planów.
Miłym akcentem uroczystości był quiz, w którym brała udział Kadra Kierownicza szkoły: Pan Mirosław Kret, Pan Janusz Wróbel, Pani Maria Laska i Pan Stanisław Pietrzak. Uczestnicy musieli wykazać się wiedzą o szkole i zmierzyć się z takimi pytaniami jak: Ile jest krów w gospodarstwie? Ile dębów jest na terenie szkoły? Bądź też: Ile jest drzwi w budynku „A”? Ile jest komputerów w budynku „B”?. Mimo tak szczegółowych pytań, nikt z Kierownictwa nie miał problemów z odpowiedziami.
W dalszej części uczniowie z klas drugich zaprezentowali część artystyczną. Przedstawiona została scenka z zajęć lekcyjnych przeplatna piosenkami. Można było usłyszeć przeróbki słynnych utworów, takich jak: "Hej sokoły", " Chłopaki nie płaczą", "Słodycze". Tutaj swoim kunsztem organizacyjnym pochwalili się nauczyciele: Pani Magdalena Gasińska, Pani Ilona Kosiorek, Pani Milena Wojda - Wróbel, Pan Waldemar Osica. Za konkurs „Wiedzy o Blichu” odpowiadała Pani Linda Jakubowska.
Po zakończeniu części pokazowej, Dyrektor Mirosław Kret podziękował za przygotowanie oprawy artystycznej oraz za przybycie na dzisiejszą uroczystość. Następnie wszyscy pracownicy szkoły udali sie na mały poczęstunek, który przygotowały klasy żywieniowe pod kierunkiem: Pani Agnieszki Golan, Edyty Kłak, Anny Kosmowskiej, Anny Kowalskiej i Beaty Mońki.
Dzień Edukacji Narodowej obchodzony jest 14 października, w rocznicę powstania w 1773 r. Komisji Edukacji Narodowej, pierwszego w Europie ministerstwa oświaty, która zajęła się reformowaniem szkolnictwa w Polsce. Wprowadzono go w 1982 r., w miejsce obchodzonego wcześniej Dnia Nauczyciela.