Świadkowie przekazania ognia olimpijskiego wędrującego z Grecji do Korei Południowej

1.11.2017 21:25

     W niedzielę 29 października w miejscowości Litochoro położonej u podnóża masywu górskiego Olimp byliśmy świadkami przekazania ognia olimpijskiego. Pochodnię podpalono 24 października w świątyni bogini Hery, w starożytnej Olimpii położonej na półwyspie Peloponez.

 

     Tradycyjnie znicz olimpijski powinien być zapalony od promieni słonecznych. W tym roku ogień również został zapalony za pomocą zwierciadła skupiającego promienie słoneczne. Pierwszym członkiem sztafety w tym roku był grecki sportowiec Apostolos Angelis Przekazał on ogień Park-JI Sungowi – koreańskiemu piłkarzowi, który w 2008 roku razem z Manchesterem United triumfował w Lidze Mistrzów. Ogień przez osiem dni podróżował po Grecji. Odwiedził m.in.: Saloniki, starożytne Delfy, Livadię, Kozani i Ateny.

     W ubiegłą niedzielę, w samo południe, wśród tłumu zgromadzonych osób, w obstawie policji, władz lokalnych, działaczy sportowych oraz przedstawicieli Greckiego Komitetu Olimpijskiego sztafeta przywędrowała także do wsi Litochoro, w której byliśmy. Grecki skoczek narciarski z pochodnią niosącą ogień wbiegł na centralny plac. Zapalono symboliczny znicz w asyście orkiestry wykonującej hymny narodowe Grecji i Korei Pd., przedstawicieli ludności lokalnej w strojach ludowych. Pod koniec uroczystości została odpalona kolejna pochodnia i następny sportowiec wziął udział w sztafecie olimpijskiej.

     We wtorek 31 października, na 101 dni przed rozpoczęciem igrzysk ogień dotarł do Korei, do miasta Incheon. Odwiedzi tam 20 miast, a pochodnię poniesie 7500 osób. Ogień był transportowany nie tylko przez biegaczy, ale też m.in.: statkiem, samolotem, czy też przy użyciu robota.

     Pierwsze Igrzyska Olimpijskie odbyły się w Olimpii w starożytnej Grecji w 776 roku p.n.e. i były rozgrywane co cztery lata. Zwycięzca igrzysk jako nagrodę otrzymywał wieniec z gałązek oliwnych. W igrzyskach mogli brać udział tylko mężczyźni, którzy występowali nago. Na czas rozgrywek kobiety zamężne były wywożone z miasta, a panny miały zakaz wstępu na stadion. Na pierwszych igrzyskach konkurowano w biegach, zapasach, boksie, rzucie oszczepem, rzucie dyskiem, rzucie młotem. Pierwsze nowożytne letnie igrzyska olimpijskie odbyły się w Atenach w 1896 roku, zaś zimowe w 1924 roku w Chamonix (Francja). XXIII Zimowe Igrzyska Olimpijskie rozpoczną się 9 lutego 2018 w południowokoreańskim Pjongczang. W igrzyskach uczestnicy będą rywalizować w 98 konkurencjach w 15 dyscyplinach. Znicz pozostaje zapalony aż do końca igrzysk olimpijskich.

 

Grzegorz Pacler, fot.: Bogumiła Rosa, Elżbieta Wojtyna, Sylwia Sapińska