Dobre wieści z Białego Dunajca

12.11.2017 20:27

     W miniony czwartek tj. 9.XI.2017r. drużyna złożona z uczniów naszej szkoły udała się na trzy dni do odległego Białego Dunajca na X międzypowiatowy Konkurs „Podhalańskie i spiskie drogi do niepodległości”.

     W tym roku była to szczególnie ważna edycja, gdyż miała Patronat Honorowy Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Członkami zespołu byli następujący uczniowie: Kinga Flis z klasy II „B” i Marek Molenda z klasy IV (oboje z Technikum kształcącego w zawodzie Technik Informatyk) oraz Grzegorz Pacler z II klasy Technikum kształcącego w zawodzie Technik Agrobiznesu. Opiekunem drużyny był nauczyciel historii Grzegorz Chojnacki.

     Nasz zespół reprezentował powiat łowicki w tym Konkursie i dlatego mieliśmy zapewniony przewóz w obie strony i wsparcie pani Anny Sobczyk i pani Ilony Fudały z Wydziału Edukacji Starostwa Powiatowego w Łowiczu.

     Następnego dnia w piątek tj. 10.XI.2017r. odbył się wspomniany Konkurs w Szkole Podstawowej Nr 1 w Biały Dunajcu. Tematem wiodącym Konkursu była „Rola powstań śląskich i plebiscytów w kształtowaniu się granic II Rzeczypospolitej”. Ceremonii uroczystego otwarcia dokonał Starosta Powiatu Tatrzańskiego Piotr Bąk, który odczytał list intencyjny Pana Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Następnie w ciepłych krótkich słowach przywitał zgromadzonych Wójt Gminy Biały Dunajec Andrzej Jacek Nowak. Nad prawidłowym przebiegiem Konkursu czuwała komisja pod przewodnictwem dr hab. Jerzego Roszkowskiego. Nasza drużyna występowała w barwnych strojach łowickich czym wzbudzała wielkie zainteresowanie wszystkich obecnych. Wywalczyliśmy II miejsce w tych niełatwych zmaganiach. Okazaliśmy się lepsi od Liceów Ogólnokształcących w Sopocie, Świdnicy czy Techników min. z Zakopanego, Swarzędza czy innych . Uczniowie otrzymali cenne nagrody-słuchawki bezprzewodowe, historyczną grę edukacyjną, ciekawe pozycje książkowe min. „Raport Witolda”-relacja rotmistrza Witolda Pileckiego z niemieckiego obozu zagłady w Oświęcimiu i płytę CD lokalnego zespołu folklorystycznego „9 sił”. Ponadto uczniowie oglądali wystawę plakatów o Rotmistrzu Witoldzie Pileckim i wysłuchali dynamicznego wykładu o Rotmistrzu poprowadzonego przez Małgorzatę Kapiszewską z Fundacji „Gdzie”. Dodatkową atrakcją dla młodzieży był wyjazd do Term Szaflary oraz występ zespołu folklorystycznego „9 sił”. W sobotę w dniu Święta Niepodległości Polski uczestniczyliśmy w uroczystościach patriotycznych pod pomnikiem gen. Andrzeja Galicy w Białym Dunajcu, a także we Mszy Świętej w intencji Ojczyny w Kościele Parafialnym p.w Matki Bożej Królowej Aniołów. Po czym obejrzeliśmy program artystyczny młodzieży z Zespołu Szkoły Podstawowej i Gimnazjum im. Andrzeja Skupnia-Florka w Gliczarowie Górnym.

     Wyjazd do Białego Dunajca okazał się niezwykle udany i cenny, nie tylko ze względu na zdobyte II miejsce w Konkursie, ale również z powodu wielkiej gościnności i serdeczności, której doświadczyliśmy od naszych gospodarzy. Mogliśmy również zetknąć się z folklorem góralskim i podziwiać jego piękno. Takie to dobre wieści z Białego Dunajca…

 

Grzegorz Chojnacki