Artystyczne klimaty

9.12.2017 23:23

     W dniu 8 grudnia 2017r. uczniowie klas 3TAŻ, 2TLA oraz 1TLB wraz z opiekunami: p. Agnieszką Leśniewską, p. Donatą Skierską oraz p. Piotrem Żakiem udali się do Łowickiego Kina Fenix by obejrzeć film pt. "Twój Vincent".

     Film przedstawia historię życia i śmierci Vincenta van Gogha, jednego z najsłynniejszych malarzy wszech czasów, opowiedzianą przez bohaterów jego obrazów. O jego tragicznej śmierci wiadomo od dawna, jednak nadal nie jest jasne, jak i dlaczego doszło do śmiertelnego postrzału. „Twój Vincent” opowiada właśnie tę historię, odkrywa okoliczności tajemniczej śmierci artysty. Czy na pewno popełnił samobójstwo? Co się wydarzyło przez 6 tygodni od ostatniego listu van Gogha, w którym pisał, że czuje się dobrze i jest zupełnie spokojny?

     „Twój Vincent” to pierwsza pełnometrażowa animacja malarska, która zachwyca widzów na całym świecie.  Każda z 65 000 klatek filmu została ręcznie namalowana (obraz olejny, namalowany na płótnie przy użyciu tej samej techniki, jaką stosował van Gogh), 130 jest rzeczywistymi obrazami artysty. Wśród nich znajduje się słynna „Gwiaździsta noc nad Rodanem” oraz „Taras kawiarni w nocy”. W projekcie wzięło udział 125 zawodowych malarzy z całego świata, którzy świat znany z obrazów van Gogha ożywili na ekranie. Wyjątkowa jest też muzyka, którą napisał wybitny kompozytor Clint Mansell, znany m.in. ze współpracy z Darrenem Aronofskym, m.in. przy takich filmach, jak „Requiem dla snu”, „Czarny łabędź”, czy „Źródło”. Dzieło zostało wyreżyserowane przez Dorotę Kobielę i Hugha Welchman’a. Zdjęcia kręcono w Londynie i we Wrocławiu. Premiera filmu na świecie odbyła się 12 czerwca 2017 roku, a w Polsce 6 października.

     Film „Twój Vincent” ma 6 nominacji do nagród:

-Złote Lwy (Udział w konkursie głównym Dorota Kobiela)

-Critics Choice (Najlepszy Film Animowany)

-Annie (Najlepszy Pełnometrażowy Niezależny Film Animowany)

-Satelity (Najlepszy Film Animowany Lub Łączący W Sobie Różne Media)

-Europejska Akademia Filmowa (Najlepszy Film Animowany)

-National Board of Review (10 Najlepszych Filmów Niezależnych)

 

Zagraniczne media są zachwycone polską produkcją. „Twój Vincent” jest faworytem do Oscara w kategorii: Najlepszy Pełnometrażowy Film Animowany.

 

Marta Ziemiańczyk