Żołnierze Wyklęci obudźcie Polskę!

15.12.2017 21:19

     Jak co roku w naszej szkole pod koniec I semestru odbyły się szkolne eliminacje Konkursu- Żołnierze Wyklęci obudźcie Polskę. Tegoroczna V edycja została objęta patronatem IPN oddział w Łodzi. Organizatorami konkursu są: Poseł na Sejm RP Piotr Polak, Poseł na Sejm RP Robert Telus, Poseł na Sejm RP Waldemar Buda, Senator RP Przemysław Błaszczyk, Senator RP Maciej Łuczak, Marszałek Senatu RP prof. Michał Seweryński.

     Do udziału w tegorocznych szkolnych eliminacjach zgłosiło się 11 uczniów z różnych klas. Konkurs przeprowadzili Dyrektor Biura Poselskiego Piotra Polaka - Dorota Więckowska z asystentką oraz Grzegorz Chojnacki nauczyciel historii. Samo rozwiązywanie testu było poprzedzone krótką prelekcją Pani Doroty Więckowskiej o Żołnierzach Wyklętych i ich losach.

    Uważne słuchanie wykładu przez uczniów miało odzwierciedlenie w rozwiązywanym teście, który uczniowie w ocenie organizatorów rozwiązali dobrze. Zwycięzcą okazał się Marek Molenda z klasy IV Technikum Informatycznego, drugie miejsce zajęła Kinga Flis z klasy II Technikum Informatycznego B, zaś trzecie miejsce zdobyli ex aequo Kamil Bodek z klasy III Technikum Mechanizacji Rolnictwa oraz Grzegorz Pacler z klasy III Technikum Agrobiznesu. Uczniowie ci otrzymali nagrody książkowe i dyplomy. To oni będą reprezentować naszą szkołę w etapie regionalnym, który odbędzie się po feriach zimowych.

    Cieszy fakt, iż konkurs staje się coraz bardziej popularny i z roku na rok przybywa chętnych do udziału w nim. Młodzież chce poznawać historię Żołnierzy Wyklętych walczących z sowieckim okupantem, a wartości takie jak- Bóg, Honor, Ojczyzna są im nadal bliskie.

Grzegorz Chojnacki