Roztańczonym krokiem, z uśmiechem na twarzach w dorosłość…

12.01.2018 21:49

Oj działo się, działo się!!! 12 stycznia 2018 roku Stary Rynek w Łowiczu zmienił swoje przeznaczenie. Tym razem zamiast parkingu stał się parkietem pełnym tańca i muzyki. 

Około 200 osób, młodzież wraz z włodarzami miasta i powiatu, stanęło w parach do narodowego  poloneza. To już tradycja. Każdego roku przed zbliżającymi się studniówkami odbywa się ten wielki pokaz taneczny, który wywołuje  radość  i uśmiechy na twarzach wszystkich par. Wśród grona tańczących była również młodzież klas IV z „Blichu”, w tym dwanaście par w pięknych, ludowych strojach łowickich, reprezentujących Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy”. W korowodzie zatańczyli m.in.: starosta Pan Krzysztof Figat, burmistrz Pan Jan Krzysztof Kaliński, dyrektor Pani Maria Laska, inni dyrektorzy szkół, służb, inspektoratów i jednostek podległych łowickiemu starostwu i miastu,podkreślając tym samym więź pokoleniową i swoje poparcie dla tej  jakże pięknej tradycji.

Aura niestety nie włączyła się do zabawy, było dość zimno. Zazdrosne słońce schowało się za chmurami, a lekki wiatr skrył się we włosach dziewcząt, nie dokuczając innym zgromadzonym. Pełne gracji ruchy i dostojne kroki w rytm muzyki budziły ciekawość i nieukrywane zainteresowanie mieszkańców miasta. Sama również chętnie włączyłabym się w ten roztańczony korowód, ale cóż- obowiązki….

W tym samym czasie łączyła się w tańcu z nami, w swoich miastach, młodzież z zaprzyjaźnionych powiatów: kartuskiego, zakopiańskiego i świdnickiego. Opiekę nad młodzieżą sprawowali wychowawcy klas czwartych, dumni z tego, że mogą uczestniczyć w tym „wielkim, tanecznym zamieszaniu”.

Polonez w moim mieście

Na Starym Rynku
wielkie wydarzenie
zamiast pisku opon
młodzieży tańczenie

korowód prowadzi
powiatu starosta
tuż przy jego boku
młodziutka niewiasta

w pary połączeni
młodzieży płcie obie
posuwistym krokiem
bruk na rynku żłobi

w taktach poloneza
ćwiczą swoje kroki
aby dobrze wypaść
- studniówka w tym roku!

 

Jolanta Sikorska