Sylwia Sapińska z 3 TAŻ w finale Drugiego Ogólnopolskiego Konkursu "Bliżej pszczół" z szansą na zdobycie indeksu

17.02.2018 16:36

W styczniu 2018r. odbył się w ZSP nr 2 RCKUiP im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu etap szkolny Drugiego Ogólnopolskiego Konkursu "Bliżej Pszczół", do którego przystąpiła Sylwia Sapińska z klasy 3 TAŻ.

Uczennica kształci się w zawodzie technik agrobiznesu. Dzięki tradycjom rodzinnym zainteresowała się życiem pszczół i ich zwyczajami, zdobywaniem wiedzy na temat roślin miododajnych i pszczelarstwa oraz znaczenia produktów pszczelich dla zdrowia człowieka.
Etap szkolny tego ekologicznego konkursu obejmował zagadnienia dotyczące anatomii pszczoły miodnej, pożytków i produktów pszczelich, życia i funkcjonowania rodziny pszczelej oraz gospodarki pasiecznej.
Po rozwiązaniu przez Sylwię testu, jej niesprawdzona praca została wysłana do głównego organizatora - Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie.
Komisja konkursowa dokonała sprawdzenia nadesłanych prac konkursowych z całej Polski, wyłoniła 30 zwycięzców pierwszego etapu i opublikowała wyniki na stronie KUL w dniu 16.02.2018r.
Sylwia znalazła się w gronie 30 zwycięzców, którzy zawalczą o indeksy w finale!
Finał konkursu odbędzie się w siedzibie KUL w Lublinie w dniach 22-23 marca 2018 roku.
Nagrodami w drugim etapie konkursu są:
za zajęcie I-go, II-go i III-go miejsca – indeksy na kierunek Architektura Krajobrazu lub Gospodarka Przestrzenna Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego.
Zdobywca I-go miejsca otrzymuje rzeczową nagrodę główną (laptop). Nagrody rzeczowe otrzymują także laureaci II-go miejsca i III-go miejsca.
Konkurs "Bliżej pszczół" został zorganizowany pod honorowym patronatem Ministra Edukacji Narodowej, Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwa Środowiska, władz województwa lubelskiego, starosty powiatowego i prezydenta Lublina.
Od 5 lat jest prowadzona społeczna akcja Greenpeace „Adoptuj pszczołę”, dzięki której tysiące osób z całej Polski angażują się w pomaganie pszczołom, a Polska staje się krajem coraz bardziej przyjaznym zapylaczom. Pszczoły niestety giną. To także nasza wina - zanadto zamieniamy środowisko naturalne, używamy pestycydów.... Popularyzacja wiedzy na ten temat pomaga i daje korzyści.
Źródło informacji:http://www.kul.pl/konkurs-blizej-pszczol-ii-edycja,art_6997…

 

Anna Kowalska, Elżbieta Wojtyna  Zdjęcia: Sylwia Sapińska, Sebastian Krysiak