Tropem Żołnierzy Wyklętych…

5.03.2018 21:07

W 2011 r. dzień 1 marca został ustanowiony świętem państwowym – Narodowym Dniem Pamięci „Żołnierzy Wyklętych”. Jest to święto, honorujące i upamiętniające żołnierzy polskiego podziemia antykomunistycznego i antysowieckiego działającego w latach 1944 – 1963 w obrębie przedwojennych granic RP.

W całej Polsce oraz za granicą z tej okazji w minioną niedzielę tj. 4 marca 2018r. odbyła się VI edycja Biegu Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Uczestniczyło w nim ok 70 tysięcy biegaczy z 333 miast w Polsce oraz 8 miast za granicą.

Z upamiętnieniem tego święta łączy się również „Konkurs Żołnierze Wyklęci-obudźcie Polskę”. Jest on organizowany przez parlamentarzystów min.: Posła na Sejm RP Piotra Polaka i Senatora RP Przemysława Błaszczyka. Tegoroczna V edycja konkursu odbyła się 5 marca 2018 r. w Klubie Garnizonowym w Leźnicy Wielkiej. W tej rywalizacji brało udział kilkudziesięciu uczniów min.: ze szkół Ponadgimnazjalnych z Łęczycy, Kutna, Poddębic, Łowicza i innych. Naszą szkołę reprezentowała trójka uczniów (Marek Molenda, Kinga Flis i Kamil Bodek). Marek Molenda zajął IV miejsce i awansował do finału Konkursu, który odbędzie się w budynku Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Łodzi dnia 27. 03.2018r.

Dużą atrakcją dla młodzieży była możliwość zwiedzenia jednostki wojskowej, która nas gościła. Mogliśmy zobaczyć jak działa tunel aerodynamiczny, w którym szkoli się żołnierzy przed skokami ze spadochronem. Byliśmy też na wieży kontroli lotów i na płycie lotniska. Uczniowie mogli poczuć się jak piloci zasiadając na chwilę za sterami śmigłowca Mi-8. Oglądaliśmy również śmigłowce Mi-17, samochody wojskowej straży pożarnej oraz różne rodzaje broni, jaką dysponują polscy żołnierze.

Wszyscy uczestnicy Konkursu otrzymali drobne nagrody i dyplomy, a laureaci nagrody rzeczowe.

 

Grzegorz Chojnacki