Wrażenia z Agrotech 2018

17.03.2018 18:22

18 marca 2018 r. uczniowie z klasy I TMR, IITMR i II TMA uczestniczyli w wycieczce zorganizowanej przez Panią Jolantę Sikorską i Pana Wicedyrektora Janusza Wróbla na Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej AGROTECH 2018 w Kielcach.

Udali się tam również z opiekunami Panią Katarzyną Mańkowską i Panem Wojciechem Białeckim. AGROTECH odbywał się w dniach 16 – 18 marca 2018 r. Tegoroczne targi były jednymi z największych z dotychczas organizowanych, zarówno pod względem powierzchni jak i ilości wystawców. Młodzież zapoznała się z maszynami dla małych, średnich i wielkoobszarowych gospodarstw. Uczniowie poznali najnowsze rozwiązania techniczne oraz te, które już są stosowane przez polskich rolników. W piątek zwiedzili wszystkie hale targów kieleckich. Obejrzeli stoiska nie tylko największych i najbardziej cenionych producentów ciągników i innych maszyn rolniczych, ale też zapoznali się z ofertą specjalistów od nawożenia i środków ochrony roślin. Zainteresowani najnowszymi technologiami uczniowie obejrzeli stoiska Case IH i Steyr, New Holland, Claas, Valtra, Deutz - Fahr, Massey Ferguson, Fendt, John Deere, Zetora, Ursusa, Kuboty. Na brak zainteresowania z ich strony nie mogły narzekać firmy produkujące maszyny rolnicze takie jak Kuhn, Krukowiak, Horsch, Dziekan, Korbanek, Bury, Bomet, MacHale. Młodzież miała możliwość obejrzenia najnowszego ciągnika Maxxum Multicontroller, który został nagrodzony przez Instytut Techniczno-Przyrodniczy tytułem Maszyny Rolniczej Roku 2017. Rozmawiała również ze specjalistami od nawożenia, środków ochrony roślin, nasiennictwa i sadzenia takich firm jak Yara, BASF, Sumi Agro, Solana. Dodatkowymi atrakcjami na targach były gry na symulatorach, konkursy zdjęciowe, a także sprawdzające wiedzę na temat marek i modeli maszyn, w których chętni uczniowie wzięli udział. Uczestniczyli również jako obserwatorzy w Finale Krajowym XXXVI Olimpiady Młodych Producentów Rolnych, gdzie trzymali kciuki za swego kolegę Grzegorza Paclera.W autokarze nagrodzili go gromkimi brawami i życzyli dalszych sukcesów. Wrócili bardzo zadowoleni, gdyż targi poszerzyły ich wiedzę teoretyczną i praktyczną z zakresu techniki rolniczej.

Jolanta Sikorska