Dziś Szkoła na Blichu otwarta na oścież!!!

20.03.2018 18:05

20 marca 2018 roku w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 RCKUiP im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu, podobnie jak w ubiegłych latach, zorganizowany został Dzień Otwarty. Pierwsi odwiedzający naszą szkołę pojawili się już przed godziną 9.00, a ostatni goście opuszczali mury szkoły na Blichu po 17.30. Odwiedziło nas około 300 gimnazjalistów.

Byli to uczniowie z gimnazjów w: Łyszkowicach, Kompinie, Kocierzewie, Domaniewicach, Popowie, Kiernozi, Błędowie, Bielawach, Bolimowie, Łaguszewie, Dzierzgówku, Dmosinie, Zdunach, Lipcach Reymontowskich, Słomkowie, Iłowie oraz Gimnazjum nr 1, 2, 3 i 4 w Łowiczu.

Przygotowani do prezentacji szkoły uczniowie oprowadzali gimnazjalistów po wszystkich budynkach szkolnych, pracowniach, warsztatach , bibliotece z centrum multimedialnym oraz nowoczesnej pracowni językowej. Młodzież przybliżyła młodszym kolegom sposób funkcjonowania szkoły oraz jej strukturę. Zaprezentowali osiągnięcia uczniów na licznych olimpiadach i konkursach co pozwoliło szkole uzyskać tytuł Złotej Szkoły 2018 przyznawanej najlepszym technikom w Polsce wg Rankingu Szkół Ponadgimnazjalnych PERSPEKTYWY 2018.

Gimnazjaliści mogli obserwować próbę taneczną Zespołu Pieśni i Tańca „Blichowiacy”, degustować przekąski przygotowane przez uczniów kierunku kształcącego w zawodzie Technik Żywienia i Usług Gastronomicznych.

W tym roku nauczyciele przedmiotów gastronomicznych przygotowali wyjątkowe propozycje: flambirowanie owoców, pomiar składu ciała, lepienie ozdób z masy cukrowej, mufinki, zdrowe i pyszne koktajle owocowo-warzywne oraz bezalkoholowe drinki.

Bogatą ofertę z zakresu informatyki przygotowali nauczyciele tego kierunku. Uczniowie mogli zapoznać się z budową komputera, montowali jego poszczególne elementy, tworzyli prostą sieć komputerową oraz zapoznali się ze sposobami tworzenia stron internetowych i programowaniem. Dużym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia z dziedziny robotyki. Uczniowie budowali roboty z Lego Mindstorms EV3, programowali zestawy Arduino Uno, ramię robota, opowiadali o wyjazdach na zawody robotyczne.

Oferta szkoły cieszyła się dużym zainteresowaniem, podobnie jak i stoisko zorganizowane w pracowni agrobiznesu, gdzie uczniowie mogli dowiedzieć się jak bardzo we współczesnym świecie istnieje potrzeba produkcji dobrej,zdrowej żywności, którą mogą zabezpieczyć jedynie profesjonalnie prowadzone gospodarstwa rolne,osiągające jednocześnie duże dochody.Usłyszeli również,że technik agrobiznesu to zawód przyszłości,dający dwie kwalifikacje zawodowe,a dzięki temu możliwości pracy w wielu dziedzinach gospodarczych (własna firma,gospodarstwo rolne,banki i inne instytucje ekonomiczne). Dowiedzieli się, że pracowania,która ich powitała od września przyjmie ich nową szatą,gdyż oczekuje na remont.

Uwagę gości przykuwały eksperymenty chemiczne wykonywane przez uczniów klasy TTŻ (pod kierunkiem nauczycieli) w pracowniach przedmiotowych w budynku A, między innymi w pracowni analizy żywności, gdzie mieli możliwość wykonać destylację wina, rozpoznać zapachy, zapoznać się z kuchnią molekularną i modelami chemicznymi.

Nauczyciele języków obcych przygotowali prezentację Szkolnego Klubu Czytelniczego w Języku Angielskim i nową gazetkę przedstawiającą zabytki Moskwy. W pracowni językowej odwiedzający mogli zapoznać się z jej wyposażeniem i funkcjonowaniem.

W bibliotece szkolnej na uczniów czekała wystawa obrazów Arkadiusza Hablewskiego i wszystkie kroniki szkoły, przedstawiające jej bogatą historię.

Gimnazjaliści, którzy tego dnia pojawili się na Blichu mogli z bliska zobaczyć m.in. jak działa symulator nauki jazdy. Uczniowie spróbowali jak jeździ się w różnych warunkach atmosferycznych. Przyglądali się także pracy maszyn rolniczych i warsztatowych, np. ciągnikom czy też podnośnikowi z autem do nauki jazdy.

Bardzo dużym powodzeniem cieszyła się bogata oferta edukacyjna zaprezentowana przez nauczycieli logistyki. Uczniowie pod kierunkiem prowadzących mieli zajęcia w hali z wózkami widłowymi. Oprócz tego gimnazjaliści mogli wziąć udział w zawodach w formowaniu paletowej jednostki ładunkowej, wytyczaniu tras w profesjonalnym programie, grze logistycznej. Za zajęcie najwyższej lokaty w grze otrzymywali upominki.

Przyszli mechanicy-operatorzy pojazdów i maszyn rolniczych prezentowali filmy z dziedziny mechanizacji rolnictwa.

Nasi goście zobaczyli wiele innych maszyn stanowiących wyposażenie ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu. Uczniowie gimnazjów przekonali się, że młodzież z Blichu bierze udział w różnorakich zajęciach pozalekcyjnych: koła Robotemaniaków, PTTK-u, Szkolnego Koła Wolontariatu, Kółka Żywiania, oraz próbach ZPiT „Blichowiacy”.

Każdy gimnazjalista otrzymał folder informacyjny o szkole na Blichu. Zainteresowaniem cieszyły się wszystkie kierunki kształcenia:

-technik informatyk

-technik logistyk

-technik technologii żywności

-technik żywienia i usług gastronomicznych

-technik rolnictwa i agrotroniki

-technik agrobiznesu

W szkole branżowej I stopnia:

- kucharz

- mechanik –operator pojazdów i maszyn rolniczych

- operator maszyn i urządzeń przemysłu spożywczego

- magazynier-logistyk

Kursy kwalifikacyjne zawodowe: pozwalające uzyskać zawód rolnika, technika rolnika, kucharza, technika żywienia i usług gastronomicznych.

Uczniowie szkół gimnazjalnych dowiedzieli się, że w szkole na Blichu można uzyskać uprawnienia rolnicze, odbywać praktyki zawodowe w specjalistycznych gospodarstwach i ośrodkach, uczestniczyć w wymianach ze szkołami partnerskimi w wielu krajach Europy, brać udział w projektach unijnych, w wycieczkach zawodowych i krajoznawczych, pozyskać dodatkowe kwalifikacje: operatora wózków widłowych, prawo jazdy kat. B i T, spawacza, pracować na najnowszym sprzęcie rolniczym (np. siewnik pneumatyczny, kombajn zbożowy, traktory).

Serdecznie dziękujemy gimnazjalistom za odwiedzenie szkoły i zapraszamy w czerwcu z dokumentami!!!

 

 

Sikorska Jolanta, Anna Kosmowska, foto: Grzegorz Słoma, Mateusz Grzegory-Roróg