Duch Wielkiego Postu

21.03.2018 19:07

W dniach 19 – 21.03.2018 r. w parafii pw. Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Łowiczu miały miejsce rekolekcje wielkopostne. Społeczność szkolna z Blichu udała się do bazyliki katedralnej w Łowiczu, aby otworzyć się na Słowo Boga. Ono bowiem rodzi w słyszących nowe życie, uzdrawia ich, rozpoczyna procesy przemian. Warto dodać, że rekolekcje w dużej mierze wspomagają proces wychowawczy młodzieży.

Tegoroczne nauki rekolekcyjne wygłosił ks. Marek Kania. Młodzież z ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu wsłuchiwała się w nie wraz z kolegami z ZSP nr 4 w Łowiczu.

Trzydniowy okres spędzony w „Wawelu Mazowsza” był okazją, by się wyciszyć, nawrócić w Sakramencie Pokuty, zastanowić nad swoim życiem, uczestniczyć w Eucharystii, a tym samym przybliżyć się do Pana Jezusa oraz przygotować się do najważniejszego dla chrześcijan święta, którym jest Wielkanoc. Wielu z tego daru skorzystało.

Uczniowie zaangażowali się w oprawę Eucharystii, np. Natalia Gruziel i Gabriela Foks w Liturgię Słowa. Ania Kępka wraz z przedstawicielem ZSP nr 4 złożyli podziękowania księdzu rekolekcjoniście za poświęcony czas i wygłoszone słowo oraz wręczyli mu kwiaty.

Młodzież w modlitwie powszechnej wyraziła również wdzięczność tym, którzy umożliwili im udział w świętym czasie nauk rekolekcyjnych: ks. Robertowi Kwatkowi, proboszczowi parafii katedralnej w Łowiczu oraz dyrektorom, katechetom, nauczycielom i wychowawcom z obu szkół, zwłaszcza tym, którzy wraz z nimi trwali we wspólnocie eucharystycznej.

Jedna z uczestniczek, Anna Kępka, przyznała w rozmowie ze swoim katechetą, że najbardziej utkwiły jej w pamięci treści odnoszące się do Dekalogu, zwłaszcza słowa księdza Marka Kani o IV Przykazaniu Bożym. – Dzisiejsza młodzież nie docenia swoich rodziców. Nie należy patrzeć na to, że ktoś ma lepiej, a ktoś gorzej w swoim domu. Wszyscy rodzice kochają swoje dzieci ponad życie i robią wszystko, by miały jak najlepiej – pointuje.

Z całą pewnością każdy usłyszał coś, co trafiło do jego serca.

tekst i fot. Piotr Sumiński