Pszczoły w mieście? Tak, tutaj da się żyć.        

24.03.2018 17:58

W dniach 22-23 marca 2018 r. w Lublinie miały miejsce dwa interesujące wydarzenia: finał ekologicznego ogólnopolskiego konkursu "Bliżej pszczół" i konferencja "Pszczoła w mieście".

Wiele instytucji państwowych, m. in. Ministerstwo Środowiska objęło to wydarzenie swoim honorowym patronatem, dając w ten sposób wyraz znaczenia tych pożytecznych owadów zarówno dla środowiska, jak i zdrowia człowieka. Naszą szkołę reprezentowała Sylwia Sapińska z klasy 3 TAŻ, która jako jedna z dwóch osób ze szkół ponadgimnazjalnych z województwa łódzkiego i 30 z kraju została zaproszona na te eliminacje. Organizatorem był Katolicki Uniwersytet Lubelski Jana Pawła II, który dołożył wszelkich starań, aby poziom imprezy był wysoki, a uczestnicy zadowoleni. Zgodnie z regulaminem konkursu tylko trzech finalistów zajmujących miejsca na podium zdobywa indeks na studia na KUL-u. Podobnie jak w roku poprzednim dwa spośród eksponowanych miejsc zajęli uczniowie z Technikum Pszczelarskiego w ZSR CKP w Pszczelej Woli położonej niedaleko Lublina, jedynej w swoim rodzaju szkoły w Polsce. Wszyscy finaliści i ich opiekunowie otrzymali nagrody rzeczowe.

Podczas konferencji uczestnicy mieli możliwość poznać bardzo ciekawe prelekcje w wykonaniu pracowników naukowych. M. in. dowiedzieliśmy się, że ostatnimi laty pszczoły upodobały sobie tereny miast, do których przeprowadzają się ze wsi ze względu na coraz bardziej intensywne stosowanie pestycydów. Wyższe uczelnie, ministerstwa, gminy przystępują w kraju do akcji wspierającej te najpopularniejsze zapylacze, stwarzając im możliwość bytowania na terenach zurbanizowanych. Okazuje się, że także inne cywilizowane i świadome funkcji pszczół kraje świata, np. Wielka Brytania, Singapur, USA są twórcami i uczestnikami programów zapewniających bezpieczeństwo życia tych owadów.

 

Elżbieta Wojtyna