Egzamin z wiary

24.03.2018 23:55

     Tradycyjnie w sobotę poprzedzającą Niedzielę Palmową młodzież z ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu wyruszyła na Pielgrzymkę Maturzystów z terenu diecezji łowickiej do Częstochowy. Jubileuszowa Pielgrzymka Maturzystów, bo już XXV, wyruszyła na Jasną Górę 24.03.2018 r. 

 

     Według informacji podanych przez ks. Wiesława Wronkę do duchowej stolicy Polski udało się około czterech tysięcy abiturientów, katecheci, kapłani, nauczyciele z kilkudziesięciu szkół ponadgimnazjalnych z terenu diecezji łowickiej. Z blichowskiej placówki na Jasną Górę ruszyło 58 uczniów oraz pięcioro nauczycieli. Reprezentowali dekanat Łowicz – Katedra.

     Uczniowie oddziałów maturalnych odpowiedzieli na zaproszenie Biskupa Łowickiego Andrzeja F. Dziuby. Hasłem tegorocznej pielgrzymki były słowa: „Jesteśmy napełnieni Duchem Świętym” (Dz 2,4)

     Na miejscu pątnicy uczestniczyli w programie duchowym przygotowanym przez wydział duszpastersko – katechetyczny Kurii Diecezjalnej Łowickiej: wysłuchali rozważań Drogi Krzyżowej na wałach jasnogórskich, brali udział w Eucharystii w Kaplicy Cudownego Obrazu, której przewodniczył ks. bp. Andrzej F. Dziuba, wysłuchali homilii ks. bp. Wojciecha Osiala, wsłuchali się w treść konferencji wygłoszonej przez ks. Roberta Kaczmarka z Fundacji „Dzieło Nowego Tysiąclecia”, zawierzyli siebie, swoje rodziny, przyjaciół, nauczycieli i katechetów Królowej Polski.

     W drodze powrotnej uczniowie dzielili się swoimi refleksjami oraz przeżyciami. Agata Fijołek udzieliła krótkiej wypowiedzi redakcji „Gościa Niedzielnego” (oddział łowicki).

     Młodzież czeka egzamin dojrzałości, jak również egzamin z wiary. - Można być tutaj w tej kaplicy na Jasnej Górze i jednocześnie można pozostać sercem daleko od Pana Boga. Mamy więc dwa egzaminy - egzamin z wiedzy i egzamin z wiary - mówił podczas homilii bp Osial. Ufajmy, że oba egzaminy będą zdane na oceny pozytywne.

     Warto nadmienić, że Pielgrzymka Maturzystów w obecnym roku szkolnym zbiegła się z 100 rocznicą odzyskania przez Polskę niepodległości.

 

Piotr Sumiński