Pod takim hasłem w blichowskiej szkole 16 kwietnia 2018 roku odbyło się szkolenie dla młodzieży technikum agrobiznesu (klasy II, III i IV) oraz technikum mechanizacji rolnictwa (z klas III i IV), które zainicjowała Małgorzata Kosiorek, nauczyciel przedmiotów rolniczych i ekonomicznych.
W 2018 roku uległy zmianie podstawowe zasady dotyczące sposobu składania wniosku
o przyznanie płatności:
1. Rolnik ma możliwość złożenia oświadczenia potwierdzającego brak zmian w roku 2018 w odniesieniu do wniosku o przyznanie płatności złożonego w roku 2017.
2. Wprowadzono obowiązek złożenia wniosku w formie elektronicznej za pośrednictwem aplikacji eWniosekPlus.
3. Wprawdzie będzie można złożyć wniosek w wersji papierowej we właściwym ze względu na miejsce zamieszkania lub siedzibę biurze powiatowym ARiMR, ale wyłącznie w uzasadnionych przypadkach.
Nową formułę, dotyczącą wypełniania i składania wniosku o dopłaty obszarowe dla młodzieży naszej szkoły przybliżyli pracownicy Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego: kierownik pan Krzysztof Igielski (absolwent technikum agrobiznesu w naszej szkole) oraz specjalista ds. produkcji i ekonomiki wsi pani Aneta Budzyńska.
Przedstawili oni słuchaczom rodzaje płatności realizowanych w 2018 roku, takich jak:
1. jednolita płatność obszarowa (JPO)
2. płatność za zazielenienie
3. płatność dla młodych rolników
4. płatność dodatkowa
5. płatności związane z produkcją w następujących sektorach produkcji zwierzęcej: bydło, krowy, owce, kozy oraz w następujących sektorach produkcji roślinnej: rośliny strączkowe przeznaczone na ziarno, rośliny pastewne, buraki cukrowe, ziemniaki skrobiowe, pomidory, truskawki, chmiel, len i konopie włókniste
6. przejściowe wsparcie krajowe (płatność do tytoniu niezwiązana z produkcją).
Zasadnicza część spotkania była poświęcona na zaprezentowanie wypełniania wniosku w formie elektronicznej, aplikacji dostępnej poprzez stronę internetową Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa - www.arimr.gov.pl. Prowadzący przedstawili również zasady logowania do tej aplikacji, a następnie pokazali, że aplikacja eWniosekPlus prowadzi rolnika przez cały proces składania wniosku.
Trzymamy kciuki, żeby ta aplikacja poprawnie działała i nie przysparzała rolnikom problemów, a uczniowie, przeszkoleni w tym temacie, niech będą dobrymi doradcami dla swoich rodziców!
Doradcom z Powiatowego Zespołu Doradztwa Rolniczego w Łowiczu dziękujemy za przeprowadzenie szkolenia!