Twarzą do życia w Załęczu Wielkim.

3.05.2018 20:55

Pięcioro przedstawicieli naszej szkoły: Malwina Klimkiewicz, Magdalena Kozioł, Krzysztof Kaźmierczak i Krzysztof Pąśko oraz Anna Golędzinowska-Lebioda wzięło udział w III Wojewódzkim Zjeździe Liderów Młodzieżowych w Załęczu Wielkim.

Jest to kolejne już spotkanie młodzieży z województwa łódzkiego organizowane i finansowane przez Regionalne Centrum Polityki Społecznej w Łodzi. Ideą tych zjazdów, skierowanych do uczniów otwartych na kontakty i inicjatywy skierowane do społeczności lokalnej, jest prowadzenie prawdziwego dialogu dorosłych z młodzieżą, zachęcanie młodych ludzi do realizowania w swoim środowisku różnorodnych, ważnych z ich punktu widzenia, projektów.

Program tegorocznego, pięciodniowego zjazdu był bogaty i bardzo interesujący.

Już pierwszego dnia, w poniedziałek, uczestnicy zostali zapoznani z ideą i organizacją zjazdu, poznali zarówno organizatorów , jak też „pomocników”, czyli przedstawicieli Fundacji Innopolis z Łodzi, wzięli aktywny udział w warsztatach integracyjnych oraz obejrzeli film pt. Najlepszy. Do rozmowy o filmie (prawdziwa opowieść o życiu Jerzego Górskiego, człowieka o burzliwej przeszłości, który ukończył bieg śmierci i ustanowił rekord świata w triathlonowych mistrzostwach świata na dystansie Double Iron Man) zaprosił Marek Grondas – specjalista terapii uzależnień, prezes Monaru w Łodzi.

Podczas dwóch kolejnych dni uczniowie i opiekunowie, podzieleni na pięć grup uczestniczyli w warsztatach, które dotyczyły aktualnych problemów społecznych: Konflikty a mediacja rówieśnicza, Nowe media i krytyczny odbiór mediów, Przeciwdziałanie mowie nienawiści, Rówieśnicza interwencja kryzysowa oraz (dla nauczycieli) Profilaktyka zachowań ryzykownych w szkole. Intencją Anny Mroczek – dyrektora RCPS –było, „aby elementy, które proponujemy były wartościowe dla uczestników, aby chętnie w nich uczestniczyli. Bardzo ważne jest też, aby nauczyli się jak najwięcej. Nie chodzi nam o wiedzę przedmiotową, taką z jaką młodzież ma do czynienia w szkołach, ale taką, którą przeniosą na swoje życie, która wpłynie na ich aktywność, na sposób komunikacji z rówieśnikami i realizację pomysłów które tkwią w ich głowach. Ponadto młodzi ludzie mogą się tu spotkać, nawiązać przyjaźnie i kontakty, wymieniać poglądy z innymi i nauczyć się komunikacji z dorosłymi. Dzięki temu także my wiemy, czego nowe pokolenie od nas oczekuje”.

Popołudniowymi i wieczornymi atrakcjami tych dwóch dni było spotkanie z Witoldem Mackiewiczem – ojcem Tomka Mackiewicza, zmarłego niedawno himalaisty, dyskoteka, żywa biblioteka i nocna gra terenowa.

Kolejnego dnia młodzież uczestniczyła w warsztatach prowadzonych przez przedstawicieli Stowarzyszenia Semper Avanti z Wrocławia na temat Czym jest dla nas samorządność i obywatelskość i czy jest nam potrzebna? Były również prezentowane sprawozdania z liderskich projektów własnych wdrażanych przez uczestników w swoich środowiskach lokalnych. Po południu na uczestników czekały kolejne atrakcje: mecz piłki nożnej, wycieczka rowerowa, zajęcia fitness albo - dla mniej aktywnych - wyrób i pieczenia chleba. Dzień zakończył się kolacją integracyjną przy ognisku.

Nagle, ni stąd ni zowąd, nieoczekiwanie i nieodwołalnie nastał piątek – dzień wyjazdu. Jeszcze tylko podsumowanie: prezentacja filmu zjazdowego, dystrybucja gazety, podziękowania, obiad, pożegnania i … wyjazd.

Czy w głowach uczestników kiełkują już pomysły na konkretne działania liderskie w naszej szkole, mieście, powiecie a może nawet województwie? Życzymy im kreatywności, zaangażowania i wytrwałości.

 

Anna Golędzinowska-Lebioda