Światowy Dzień bez Tytoniu w naszej szkole

30.05.2018 19:12

Ustanowienie w 1987 roku przez Światową Organizację Zdrowia (WHO) Światowego Dnia bez Tytoniu ma na celu zwrócenie uwagi na szkodliwość palenia papierosów.

Nasza szkoła aktywnie włącza się w obchody tego dnia. W tym roku postanowiliśmy skierować uwagę na osoby niepalące, wykorzystując ich postawę wobec palenia jako dowód, że życie bez papierosa może być zdrowsze, bogatsze, pełniejsze.

W szkole został powieszony duży plakat , na którym imiona i nazwiska osób deklarujących życie bez papierosa ułożyły się w napis NIE PALĘ!. Wzbudza on duże zainteresowanie uczniów i pracowników, próbujących odnaleźć na nim znajome nazwiska. A ci, którzy nie palą z dumą i satysfakcją promują zdrowy styl życia.

Dzięki współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Łowiczu można było poddać się badaniu smokolyzerem – urządzeniem mierzącym zawartość dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu. Zainteresowanie tym badaniem było tak duże, że zabrakło przygotowanych ustników jednorazowego użytku. Badali się zarówno palący i niepalący. Niepalący - chcąc potwierdzić dobry stan swojego zdrowia albo sprawdzić, czy przebywanie wśród osób palących ma wpływ na wydolność oddechową.

Pani pielęgniarka wszystkim ochotnikom mierzyła ciśnienie krwi i udzielała cennych wskazówek z zakresu dbania o swój organizm.

Można było również doświadczyć symulacji w alkogoglach – pięć różnych rodzajów specjalnych okularów „udawało” stan wzroku po zażyciu alkoholu lub narkotyków. Próby chodzenia lub wykonywania precyzyjnych czynności stwarzały niektórym nie lada trudności.

Wszelkie działania profilaktyczne pomagają nam uświadomić sobie, że zdrowie nie jest nam dane raz na zawsze i warto robić wszystko, aby cieszyć się nim jak najdłużej.

Zapraszamy do obejrzenia galerii zdjęć.

 

 

Anna Golędzinowska-Lebioda