70 lat działalności Zespołu Pieśni i Tańca ,,Blichowiacy"

23.07.2018 21:13

Od 1948 roku w Szkole Rolniczej w Łowiczu Blichu istnieje Zespół Pieśni i Tańca "Blichowiacy".

Członkami zespołu jest młodzież powiatu łowickiego. "Blichowiacy" kultywują zwyczaje, obrzędy i tradycje regionu łowickiego. Swoimi barwnymi strojami, muzyką, śpiewem i tańcem propagują łowicki folklor w kraju i za granicą. Zespołowi towarzyszy kapela ludowa, w skład której wchodzi akordeon, klarnet, skrzypce i bębenek. Zespół bierze czynny udział w uroczystościach szkolnych, powiatowych i ogólnopolskich. Uczestniczy w konkursach, przeglądach i festiwalach w kraju i za granicą m.in. w Rosji, Niemczech, Holandii, Francji, Austrii, Stanach, Zjednoczonych, na Litwie, w Serbii.

W tym roku ZPiT „Blichowiacy” świętuje 70 lat działalności.

22 lipca na Łowickich Żniwach Zespół Pieśni i Tańca "Blichowiacy" zaprezentował trzy części suity łowickiej, powitalnego poloneza, który młodzież wykonała w nowo zakupionych strojach szlacheckich. Blichowiacy zaśpiewali pieśni: „Marsz, marsz Polonia”, „Od samych Zielkowic”, „Tam w Golińskach”, „Laura i Filon” oraz „Serce moje serce”. Byli członkowie zespołu również uświetnili uroczystość swoim występem. Zaprezentowali gwarą wspominki, podsumowujące siedemdziesięcioletnią działalność zespołu oraz zatańczyli łowickiego oberka, za co zostali nagrodzeni gromkimi brawami. Pod  koniec występu Zarząd Powiatu Łowickiego, zaprzyjaźnione zespoły ludowe życzyli „Blichowiakom” stu lat prężnej działalności i wręczyli upominki.Na scenie pod strzechą zaprezentowały się zaprzyjaźnione zespoły z powiatów: kartuskiego- Zespół Pieśni i Tańca „Sierakowice” oraz świdnickiego- Zespół Tańca Narodowego i Estradowego „Krąg” oraz Zespół Ludowo-Estradowy „Mokrzeszów”.

Klaudia Sędecka-Kowalska              Foto:Jolanta Sikorska