Koncerty Zespołu Pieśni i Tańca ,,Blichowiacy" na Łotwie.

6.08.2018 16:29

02.08.2018 r. po godzinie 6.00  członkowie Zespołu Pieśni i Tańca ,,Blichowiacy” udali się wraz z  kierownikiem wycieczki Panią Jolantą Sikorską, opiekunami: Panią Magdaleną Gasińską, Panem Janem Dutkiewieczem oraz jednym z kierowców Panem Krzysztofem Łukasikiem w długą podróż na Łotwę do miejscowości Bebrene.

Tam dzięki staraniom gospodarza, deputowanego Dumy, Pana Jurisa  Licisa, grupa otrzymała darmowe noclegi i większość posiłków. Starosta Powiatu Łowickiego Pan Krzysztof Figat zapewnił zespołowi możliwość przejazdu.

Po śniadaniu  w piątek młodzież zwiedzała wraz z przewodnikiem drugie co do wielkości miasto Łotwy, stolicę i centrum naukowe, przemysłowe i kulturalne Łatgalii, główny ośrodek Polaków  - Dyneburg (łot. Daugavpils). Uczniowie zwiedzili  twierdzę obronną i  muzeum techniki wojennej. Po wspólnym obiedzie wszyscy wrócili  do Bebrene. W drodze powrotnej uczniowie zwiedzili muzeum bobra.,,Blichowiacy” tego dnia  w miejscowym pałacu zatańczyli dla mieszkańców powitalnego poloneza w nowych strojach szlacheckich i wszystkie części  suity łowickiej ,,Piękny jest nasz Łowicz”. Występy ,,Blichowiaków” przeplatane były muzyką  łotewską i tańcami cygańskimi w wykonaniu zespołów gospodarzy. Po wspólnej kolacji wszyscy bawili się, śpiewali i tańczyli przy muzyce łotewskiej. Można było przejechać się również bryczką po rozległym parku. Tego wieczora gospodarz podziękował zespołowi za koncerty, a my za zaproszenie na Łotwę. Następnego dnia Pan Juris Licis, usłyszał od mieszkańców Bebrene, że tak pięknego koncertu nie wiedzieli oni aż pięćdziesiat lat. Słowa te były nagrodą dla wszystkich wykonawców, w tym dla Zespołu Pieśni i Tańca ,,Blichowiacy”.

W sobotę zespół przejechał autokarem gospodarzy do niedużego miasteczka Viesite, które świętowało dziewięćdziesięciolecie swego istnienia. Około 10.30  opiekunowie wraz z kierowcami busów uczestniczyli w  spotkaniu z władzami miasta. Tego dnia pierwsza część koncertu  miała miejsce o godzinie 14.00, zaś  druga o 19.20. Zespół zaprezentował się bardzo profesjonalnie. Po występach członkowie zespołu wraz z mieszkańcami brali udział w  innych, licznych koncertach, pokazach i tańcach.

Ostatniego dnia  pobytu tj. 05.08.2018 po śniadaniu zespół opuścił Bebrene i udał się na Litwę. W drodze powrotnej  uczniowie obejrzeli miejsce pochówku pradziadka byłego Prezydenta  Bronisława Komorowskiego w Kowaliszkach, położonych  2 km na zachód od Rakiszek. Wszyscy odmówili nad grobem krótką modlitwę. Potem  zespół przeniósł się w świat dzieciństwa, oglądając minispektakle w teatrze lalek. Był to ujmujący i niezwykle ciepły przekaz znanych bajek. Około północy wszyscy  nieco zmęczeni, ale pełni nowych doznań i wrażeń wrócili do Łowicza.

Wycieczka wpłynęła nie tylko na  integrację członków zespołu, czy doskonalenie umiejętności tanecznych, ale przybliżyła uczniom historię, kulturę i tradycję Łotwy. Uczniowie dumnie krzewili kulturę powiatu łowickiego, kulturę polską poza granicami kraju.

Jolanta Sikorska    zdjęcia:Krzysztof Łukasik