Kreowanie wartości w biznesie poprzez crowdsoursing i crowdfunding - uczniowie z klasy 4 TAŻ na Międzynarodowym Forum Gospodarczym.

11.09.2018 15:38

7 września 2018r. uczniowie z 4 klasy technikum agrobiznesu oraz technikum technologii żywności z Blichu uczestniczyli  w Międzynarodowym Łowickim Forum Gospodarczym oraz Startup Sprint Łowicz.

W tym celu zostali zaproszeni do Hotelu ECO w Łowiczu na ul. Podrzecznej, gdzie spotkali się przedstawiciele znanych zarówno w kraju jak i za granicą firm, które mają związek z naszym miastem. Całe wydarzenie zostało poprowadzone przez dziennikarza telewizji TVN oraz absolwenta naszej szkoły Pawła Płuskę, który powiedział „Widzę, że na naszym spotkaniu jest obecna młodzież tylko z mojej szkoły, ale się nie dziwię, bo moja szkoła jest najlepsza.”

Wysłuchaliśmy m.in. ciekawego wykładu doktora Filipa Malinowkiego, autora książki „Bez schematów” oraz bloga WeTheCrowd. Prelekcja miała na celu zapoznanie nas z wizją wykorzystania potencjału z zewnątrz firmy. Podane zostały interesujące przykłady firm Goldcorp, NASA,

Pawerplant oraz Coca-cola, które to firmy za pomocą metody crowdsoursing'u i crowdfunding'u wyszły z chwilowych problemów, a teraz są rekinami w swoich branżach.

Odbył się też panel rozmów przedsiębiorców wywodzących się z Łowicza oraz spoza niego. Rozmowy opierały się na dyskusji odnośnie wykorzystania kapitału z zewnątrz firmy. Wysłuchaliśmy również wypowiedzi prezesa i kierownictwa rozwijającego się przedsiębiorstwa Maspex. Spółka Maspex kupiła 3 lata temu ZPOW Agros Nova Sp. z o. o. sp. k. i teraz inwestuje środki wykorzystując dofinansowanie UE. Dzięki uczestnictwu w Projekcie Łowicz – centrum przetwórstwa rolno – spożywczego powstaje jeden z większych w Europie magazynów, a proces technologiczny produkcji przetworów owocowo-warzywnych zostanie niedługo zmodernizowany. 

Celem tego wydarzenia było tworzenie przyjaznych relacji między przedsiębiorstwami w regionie. Forum było ciekawym doświadczeniem, okazją do dyskusji, wymiany poglądów na temat prowadzenia biznesu oraz zaprezentowania się młodych polskich firm. Mogliśmy posłuchać i porozmawiać z ludźmi, których marzeniem było mieć własną działalność gospodarczą . Większość z nas również myśli o założeniu własnej firmy w przyszłości. Mamy nadzieję, że w naszym regionie będzie więcej takich wydarzeń i będziemy mogli liczyć na wsparcie lokalnych przedsiębiorców.

Udział młodzieży w tym spotkaniu jest jednym z elementów innowacyjnej edukacji prowadzonej przez nauczyciela przedmiotów ekonomicznych panią Elżbietę Wojtynę  i nauczyciela języka angielskiego Iwonę Wiankowską.

 

 

Autorzy artykułu:Karol Jagura, Karolina Trębska         Foto:Elżbieta Wojtyna