Z wizytą u łódzkiego przemysłowca Herbsta…

5.10.2018 5:38

        Czy pałac łódzkiego przemysłowca może być ciekawy? Zdecydowanie tak, przekonały się o tym  dwie klasy technikum informatycznego (II TIA i III TIB) z wychowawcami Panią Pauliną Wojdą, Panem Grzegorzem Chojnackim i Panią Moniką Danych, która nam towarzyszyła. Naszą podróż po świecie Herbsta rozpoczęliśmy od spaceru po ogrodzie okalającym  rezydencję tej zacnej łódzkiej rodziny. Następnie z Panią przewodnik zwiedzaliśmy willę, która powstała prawdopodobnie w 1875 roku. Została ona zbudowana  w związku ze ślubem Matyldy Scheibler z Edwardem Herbstem i stała się ich domem. W latach 20 XX wieku pałac ten zamieszkiwał ich syn Leon z żoną Aleksandrą.

Uczniowie poznali styl życia, odpoczynku i rozrywki z przełomu XIX i XX wieku. Z zaciekawieniem słuchali historii opowiadanych w przystępny sposób przez Panią przewodnik. W miłej atmosferze oglądaliśmy kolejne sale pałacu. Uwagę zwrócił salon myśliwski czy orientalny.

      Odwiedziliśmy też pobliską galerię sztuki dawnej, gdzie prezentowane są wybrane dzieła z bogatej kolekcji Muzeum Pałac Herbsta, oddział Muzeum Sztuki w Łodzi. Uczniowie podziwiali obrazy min.: Jana Matejki, Aleksandra Gierymskiego, Jacka Malczewskiego czy Henryka Rodakowskiego. Z ciekawością oglądaliśmy portrety, będące dziełami artystów ze szkoły weneckiej XV i XVI wieku min.: Portret doży Michele Steno nieznanego autora. Naszą uwagę przykuły obrazy takich mistrzów jak Claes C. Moeyaret czy Giuseppe Bartolomeo. Były to obrazy głównie o tematyce mitologicznej czy biblijnej.

    Po uczcie dla ducha przyszła kolej na ucztę dla ciała, czyli posiłek, po którym udaliśmy się na gry integracyjne, czyli  paintball, który jest dziś bardzo popularny. Po zabawie na świeżym powietrzu wszyscy nieco zmęczeni, ale zadowoleni powróciliśmy do naszych domów.

 

 

 

Grzegorz Chojnacki