W duchu patriotycznym…

16.11.2018 8:23

Kilka dni po 100-leciu Odzyskania Niepodległości przez Polskę, grupa młodzieży z naszej szkoły wzięła udział w konferencji: „Patriotyzm wczoraj i dziś”.

Została ona zorganizowana przez ZSP nr 4  im. Władysława Grabskiego w Łowiczu. Spotkanie rozpoczęło się od wspólnego odśpiewania hymnu-Mazurka Dąbrowskiego Po czym Pani Dyrektor Ewa Bury przywitała i przedstawiła zaproszonych gości. Byli to: Pani Marzena Kozanecka-Zwierz (dyrektor Muzeum w Łowiczu), Pan Marek Wojtylak (kierownik Archiwum Państwowego w Warszawie Oddział w Łowiczu), Pan Piotr Wysoki (historyk), Pan Wojciech Waligórski (redaktor naczelny Nowego Łowiczanina) oraz Pan Krystian Cipiński (samorządowiec). Dalej przekazała głos prowadzącemu Panu Wojciechowi Czapnikowi nauczycielowi wiedzy o społeczeństwie, który poprowadził debatę. Zaczęła się ona od krótkiej recytacji słów Romana Dmowskiego z dzieła pt: „Myśli nowoczesnego Polaka” w wykonaniu jednego z uczniów. Dalej głos zabrał Pan Marek Wojtylak, który przybliżył zgromadzonym, jak przebiegało odzyskanie niepodległości w Łowiczu. Poruszył on również temat powstawania POW na terenie miasta. Po tej prelekcji przyszła kolej na pytania z sali, od uczniów. Były one  różnorodne, dotyczyły kwestii faktów z historii Polski, oceny powstań, oceny postaci historycznych czy patriotyzmu i literatury itp. Każdy z zaproszonych gości zabierał głos odpowiadając na zadawane pytania. Była to dla wszystkich zgromadzonych ciekawa lekcja patriotyzmu i historii, pokazująca różnorodność stanowisk i poglądów. Cenne było również to, że uczniowie zobaczyli, jak należy dyskutować , spierać się zachowując przy tym dużą kulturę słowa.

Grzegorz Chojnacki

Pliki do pobrania: