Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego „TURBOLANDESKUNDE – WĘDRÓWKA PO KRAJACH NIEMIECKIEGO OBSZARU JĘZYKOWEGO - AUSTRIA“ dla uczniów szkół ponadgimnazjalnych

20.12.2018 13:12

Dnia 07.12.2018r. w naszej szkole odbył się Ogólnopolski Konkurs Języka Niemieckiego „TURBOLANDESKUNDE – WĘDRÓWKA PO KRAJACH NIEMIECKIEGO OBSZARU JĘZYKOWEGO - AUSTRIA“ – etap szkolny.

Organizatorem konkursu było Polskie Stowarzyszenie Nauczycieli Języka Niemieckiego. Konkurs odbył się pod patronatem Międzynarodowego Stowarzyszenia Nauczycieli Języka Niemieckiego (IDV) oraz przy wsparciu Goethe Institut w Krakowie i Warszawie.

Konkurs adresowany był do uczniów szkół ponadgimnazjalnych w Polsce. Celami konkursu były:

- rozbudzanie i pogłębianie zainteresowania krajami niemieckojęzycznymi

- propagowanie wychowania proeuropejskiego

- rozbudzanie otwartości na inne kultury

- krzewienie ducha tolerancji i szacunku wśród uczniów

- doskonalenie umiejętności wykorzystywania technologii komputerowej i informacyjnej do poszerzania i prezentacji własnej wiedzy

- rozwijanie kapitału społecznego młodych ludzi

- doskonalenie umiejętności prezentacji własnych osiągnięć i współpracy w grupie

- przygotowanie uczniów do dalszego kształcenia językowego

- przyzwyczajanie uczniów do sprawdzania swojej wiedzy i umiejętności poprzez udział w konkursach

Test przygotowany był w formie dwujęzycznej i zawierał pytania zamknięte oraz otwarte na temat m.in. geografii, historii, gospodarki, kultury oraz realiów krajów niemieckiego obszaru językowego. W tym roku szkolnym pytania dotyczyły Austrii.

W naszej szkole konkurs przeprowadziły nauczycielki języka niemieckiego: p. Paulina Drożdż i p. Marta Staszewska.

W konkursie udział wzięli chętni uczniowie z następujących klas:

•  Kowalski Jeremi - uczeń 2TLB
  •  Pacler Grzegorz - uczeń 3TMA
  •  Owczarek Jakub - uczeń 3TIC
  •  Flis Kinga - uczeń 3TIB
  • Chodorski Eryk - uczeń 3TLB
  • Okraska Maciej - uczeń 1TIB
  • Walczak Dawid - uczeń 1TIB
  • Nasalski Janusz - uczeń 1TIB
  • Igielski Szymon - uczeń 1TAM
  • Bogusz Mateusz - uczeń 1TAM
  • Materek Maciej - uczeń 1TAM

Uczniowie podzieleni zostali na drużyny i rozwiązywali test grupowo.

Do II etapu konkursu, tj. regionalnego, zakwalifikowała się jedna drużyna, której uczestnikami są:

Kowalski Jeremi, Pacler Grzegorz oraz Owczarek Jakub.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy, a zwycięskiej drużynie życzymy dalszych sukcesów.

Marta Staszewska, Paulina Dróżdż