Wizyta kl. II TMR i A w fabryce maszyn i ciągników rolniczych w Kutnie

10.01.2019 11:23

W dniu 8.01.2019 r uczniowie klasy II TMR i A pod opieką nauczycieli - Stanisława Pietrzaka i  Katarzyny Mańkowskiej mieli okazję zwiedzać zakłady produkcyjne dwóch firm będących producentami pojazdów i maszyn rolniczych w Kutnie.

Wyjazd miał miejsce w dniu, w którym uczniowie odbywają zajęcia praktycznej nauki zawodu. Uczniowie tej klasy skorzystali z zaproszenia japońskiej firmy Kubota, która jest jednym z wiodących światowych producentów pomocniczych ciągników rolniczych o małej i średniej mocy, silników wysokoprężnych na rynek maszyn przemysłowych i  rolniczych pojazdów samojezdnych oraz minikoparek. Ten „japoński samuraj” jest firmą charakteryzującą się ciągłym rozwojem. Szturmem weszła na rynki europejskie i  zdobyła zaufanie wielu rolników również w Polsce.

Uczniowie podczas zajęć w kutnowskim zakładzie, który jest jedynym takim w Polsce, mieli okazję poznać i z zainteresowaniem wysłuchać wykładu o długiej i ciekawej historii firmy KUBOTA, którą przedstawił jej pracownik Pan Andrzej Sosiński.

Drugim bardzo ważnym punktem programu była prelekcja pracownika firmy Polsad, Pana Michała Sołtysińskiego, dotycząca zasad prowadzenia nowoczesnego gospodarstwa rolnego i rolnictwa precyzyjnego. Uczestnicy prezentacji wysłuchali ciekawych treści, które znacząco wpisują się w tematykę kierunku agrotroniki. Ciekawym punktem, który ożywił uczniów i wzbogacił atrakcyjność tego wydarzenia był konkurs z nagrodami, który dotyczył bezpośrednio treści wykładów.

Po wysłuchaniu części teoretycznej uczestnicy mogli, pod opieką pracownika produkcji, zwiedzić zakład i zobaczyć w jakich warunkach dozbrajane są ciągniki, które przyjeżdżają do Polski z zagranicznych fabryk KUBOTY. Uczniowie oglądali magazyn części oraz montownię, z ciekawością i ogromnym zainteresowaniem wsłuchiwali się także w słowa wypowiadane przez pracowników, którzy z atencja i zaangażowaniem opowiadali młodzieży o wszystkich czynnościach i procedurach obowiązujących w tym zakładzie.

Na zakończenie chłopcy z TMRiA mogli w praktyce zweryfikować wiedzę i ku ogromnej uciesze wczuć się przez chwilę w rolę operatora tych nowoczesnych ciągników. Tym miłym akcentem uczestnicy wycieczki pożegnali się z pracownikami i zakładem KUBOTY i udali się do kolejnego producenta maszyn rolniczych w okolicy-fabryki opryskiwaczy i maszyn rolniczych BURY.

Fabryka BURY mieści się nieopodal, w Woźniakowie pod Kutnem. Tu również chłopcy zapoznali się z historią zakładu. Dowiedzieli się w jaki sposób z małego, prowizorycznego warsztatu garażowego, w którym właściciel, Pan Bury składał opryskiwacze-samoróbki, powstała piękna, duża i nowoczesna fabryka maszyn rolniczych.

Tu przewodnikiem młodzieży po całej fabryce była Pani Monika Skrzypczak, która na co dzień zajmuje się w firmie działem marketingu. Wspomagana przez kierownika produkcji, z wielkim zaangażowaniem i nieukrywaną radością oprowadzała uczniów pokazując wszystkie działy produkcji. Fabryka BURY jest firmą rodzinną i miejscem wyposażonym w najnowocześniejsze rozwiązania technologiczne. Produkcja odbywa się w nowych halach, ciągle doposażanych i unowocześnianych, z wykorzystaniem numerycznie sterowanych obrabiarek, które  z kawałka  metalowej blachy potrafią w prosty sposób wytworzyć skomplikowane kształty. W fabryce pracują roboty spawalnicze i wykorzystywane są wypalarki plazmowe. Uczniowie technikum mechanizacji rolnictwa i agrotroniki czuli się tam jak przysłowiowe ryby w wodzie. Poznali wszystkie etapy produkcji i wytwarzania, od rysunku technicznego, aż po efekt końcowy w postaci gotowej złożonej kompletnie i działającej maszyny. Z dużym zaciekawieniem podglądali pracowników zaangażowanych w wykonywaną pracę. Tym bardziej, że wiele z tych czynności uczniowie potrafią wykonać sami, ponieważ poznali je podczas ćwiczeń na zajęciach PNZ, które odbywają w pracowniach warsztatów szkolnych.

Katarzyna Mańkowska