Scenariusz lekcji jezyka polskiego z wykorzystaniem techniki multimedialnej:
"Biblia - księga nad ksiegami"

17.02.2009 0:00

PROJEKT EDUKACYJNY "BIBLIA - KSIĘGA NAD KSIĘGAMI" JEST ZGODNY Z PODSTAWĄ PROGRAMOWĄ KSZTAŁCENIA OGÓLNEGO DLA KLASY I LICEUM I TECHNIKUM Z PRZEDMIOTU JĘZYK POLSKI - EDUKACJA CZYTELNICZA I MEDIALNA.
Cele ogólne lekcji:
  • utrwalenie wiadomości dotyczących Biblii;
  • rozwijanie umiejętności odbioru utworów literackich w szerokim kontekście interpretacyjnym - rozwijanie wrażliwości estetycznej poprzez zetknięcie z różnorodnymi tekstami kultury, środkami przekazu (literatura, malarstwo, rzeźba, film).
Cele operacyjne - uczeń potrafi:
  • charakteryzować najbardziej charakterystyczne postacie biblijne;
  • określić pochodzenie i budowę Biblii;
  • wyjaśnić, na czym polega dydaktyzm ksiąg biblijnych;
  • interpretować terminy i związki frazeologiczne o pochodzeniu biblijnym;
  • poprawnie formułować wnioski wynikające z zestawienia różnych tekstów.
Metody pracy:
  • oglądowa;
  • dyskusja.
Formy pracy:
  • zbiorowa.
Materiały i środki dydaktyczne:
  • podręcznik dla klasy I - K. Mrowcewicz "Przeszłość to dziś";
  • prezentacja multimedialna (komputer z rzutnikiem)
Czas trwania:
  • 90 min. (dwie jednostki lekcyjne)

PRZEBIEG LEKCJI

I. Czynności organizacyjne;
II. Przedstawienie i dyskusja w trakcie prezentacji multimedialnej:

WSTĘP:
(strona tytułowa prezentacji zawiera ilustracje przedstawiające:
papirusy biblijne, gwiazdę Dawida - symbol żydowski i krzyż - symbol chrześcijan, witraż Stanisława Wyspiańskiego "Bóg stwórca";
strona druga -  menora - symbol żydowski);

  1. Powstanie Biblii (widok na Jezioro Tyberiadzkie);
  2. Podział ksiąg biblijnych:
    • Stary Testament - 45 ksiąg, wybrane postacie Starego Testamentu ("Stary Żyd" - w tradycyjnym stroju);
    • Nowy Testament - 27 ksiąg, wybrane postacie Nowego Testamentu ("Sąd ostateczny" Rogera van der Waydena);
  3. Wybrane postacie Starego Testamentu ("Próba Abrahama" Andreadel Sarto, "Hiob" Alberta Durera);
  4. Wybrane postacie Nowego Testamentu ("Ecce homo" o. Alberta Chmielowskiego, "Piotr i Paweł" El Greco);
  5. Gatunki biblijne.
  6. Wyrażenia i związki frazeologiczne pochodzenia biblijnego ("Zniszczenie Sodomy" Lucas van Leyden, "Sąd Salomona" Ingobertus);
  7. Biblia i późniejsza literatura (plakat filmu "Qvo vadis", Koloseum - czasy współczesne);
  8. Kulturotwórcza rola Biblii:
    Biblia i późniejsza literatura, malarstwo (H. Memling "Sąd ostateczny", A Durer "Adam i Ewa", L. da Vinci "Ostatnia wieczerza", M. Anioł "Sąd ostateczny", P. Bruegel "Wieża Babel", Rembrandt "Powrót syna marnotrawnego", Caravaggio "Złożenie do grobu",) rzeźba (W. Stwosz ołtarz w kościele NMP w Krakowie, M. Anioł "Dawid" i "Mojżesz") film (M. Scorsese "Ostatnie kuszenie Chrystusa", M. Gibson "Pasja").
III. Rekapitulacja.
Donata Skierska

Pliki do pobrania: