Partyk Parys – finalistą III  Ogólnopolskiego Konkursu Ekologicznego "Bliżej Pszczół"  

31.03.2019 20:13

W dniach  28-29 2019 r. marca w siedzibie Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II w Lublinie odbyła się trzecia edycja konkursu "Bliżej Pszczół”.

ZSP nr 2 RCKUiP im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu reprezentował w gronie 28 finalistów z całej Polski uczeń  I klasy technikum kształcącego w zawodzie technik agrobiznesu Patryk Parys. Niestety nie znalazł się w gronie laureatów  na których czekały indeksy na KUL i cenne nagrody między innymi ufundowane przez Przedsiębiorstwo Pszczelarskie Tomasz Łysoń Spółka z o.o.  podstawowe zestawy początkującego pszczelarza – ul z wyposażeniem. Piękna nagroda której chyba najbardziej było szkoda Patrykowi  który podczas przygotowań do konkursu  coraz odważniej myślał o założeniu własnej pasieki  Miejmy nadzieje, że marzenia się spełnią, a zdobyta wiedza będzie miała odbicie w praktyce.  Konkurs jest bardzo trudny,  obejmuje szczegóły z systematyki  pszczoły, gatunków z  rodzaju Apis, morfologii i anatomii pszczoły, biologii pszczół, gospodarki pasiecznej, produktów pszczelich, chorób i szkodników  pszczół oraz pożytków pszczelich. Literatura rekomendowana  do konkursu  to podręczniki akademickie między  innymi „Hodowla Pszczół” pod  redakcją naukową prof.dr.hab. Jerzego Wilde. Konkurs przebiegał w dwóch etapach , pierwszy to test wyboru, drugi był egzaminem praktycznym który sprawdzał wiedzę z zakresu  budowy  i anatomii pszczoły miodnej,  znajomości sprzętu  pszczelarskiego, rozpoznawanie pożytków i produktów pszczelich. W kategorii produkty pszczele uczestnicy mieli rozpoznać wystawiony miód  (można było dokonać oceny organoleptycznej) ,  po wyjściu z egzaminu  różni uczestnicy mówili „było proste – to był miód wielokwiatowy”, inni mówili „było proste – to był miód lipowy”. Okazało się że wszyscy mieli rozpoznać  miód  fasolowy (występujący niezwykle rzadko gdyż potrzeba ok. 20 ha pożytku  jednorodnego czyli fasoli by mówić o miodzie fasolowym),  podobnie trudny  był  test wyboru. Udział w konkursie to wspaniała przygoda,  nowe doświadczenie, a przede wszystkim inspiracja i pasja która chyba właśnie zaczyna kiełkować.  Patryk planuje udział w kolejnej edycji konkursu.

Patrykowi serdecznie dziękujemy za godne reprezentowanie ZSPnr2RCKUiP w Łowiczu podczas finału konkursu „Bliżej pszczół” w Lublinie, życzymy dalszych sukcesów.

Anna Kowalska