Do VI edycji Olimpiady Wiedzy o Rodzinie z Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 RCKUiP im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu podeszły trzy uczennice: Patrycja Mądra z kl. IV Technikum Turystyki Wiejskiej, Michalina Kosiorek z III klasy Technikum Turystyki Wiejskiej oraz Joanna Suder z II kl. Technikum Technologii Żywności. Olimpiada ta składa się z trzech etapów: zawody I stopnia – etap szkolny, zawody II stopnia – etap okręgowy i zawody III stopnia – etap centralny.
Zawody I stopnia polegały na samodzielnym wykonaniu przez uczniów jednej pracy pisemnej na wybrany temat spośród podanych przez organizatorów do wyznaczonego terminu 05 grudnia 2011 r.. Patrycja Mądra i Joanna Suder wybrały temat: Dzieci w sieci. Analiza w oparciu o wybrane portale internetowe, Michalina Kosiorek natomiast napisała pracę na temat: Obraz „pierwszej miłości” w czasopismach dla młodzieży. Analiza krytyczna. Wszystkie trzy prace zakwalifikowały się do etapu II. I to był pierwszy sukces naszych uczennic – ich prace znalazły się wśród 62 innych nadesłanych z terenu całej Polski.
Zawody II stopnia – etap okręgowy odbył się dnia 23 lutego 2012 roku w Opolu na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego. Zawody te składały się z dwóch części. Część pierwsza miała formę testu wyboru, który był opracowany w oparciu o literaturę podaną przez organizatorów Olimpiady. Podeszły do niej wszystkie trzy uczennice z Blichu, które brały udział w zawodach I stopnia: Patrycja Mądra, Michalina Kosiorek i Joanna Suder. Znalazły się z doborowym towarzystwie 51 osób, którym nie obcy jest temat rodziny. Do części drugiej zakwalifikowała się tylko Michalina Kosiorek z III kl. Technikum Turystyki Wiejskiej. Tutaj zmagała z 15 pytaniami o charakterze otwartym. Po uzyskaniu wymaganej ilości punktów (suma ze wszystkich etapów) znalazła się w elitarnym gronie finalistów Olimpiady Wiedzy o Rodzinie. Dyrektor Instytutu Nauk o Rodzinie Uniwersytetu Opolskiego, ks. prof. dr hab. Piotr Morciniec, powiedział do uczestników Olimpiady: „Jesteście grupą wyjątkowo wyjątkową. Tutaj nie ma przegranych. Wygrywa każdy, kto pokonuje trudności, zdobywa kolejne etapy i się rozwija”. W słowie do nauczycieli opiekunów odniósł się do roli ogrodnika, jaką oni pełnią w pomocy swoim uczniom: „Niepielęgnowane rosną tylko chwasty. Jeśli sami nauczyciele nie chcieliby pomagać swoim uczniom, nikt ich do niczego by nie zmusił”.
Etap centralny odbędzie się w dniach 21 – 22 marca 2012 roku na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego.
Celem Olimpiady Wiedzy o Rodzinie jest kształtowanie wśród młodzieży pozytywnej postawy wobec małżeństwa, rodziny i rodzicielstwa oraz rozbudzenie u młodzieży zainteresowania tematyką dotyczącą różnorodnych aspektów przemian rodziny we współczesnym świecie, pogłębienie wiedzy związanej z funkcjami rodziny, pełnieniem ról małżeńskich, rodzicielskich, etapami rozwoju rodziny, problemami i zagrożeniami, ale także możliwościami rozwoju, jakie stwarza życie w rodzinie. Więcej o tej Olimpiadzie można przeczytać na stronie internetowej: www.knsnor.uni.opole.pl.
Uczennice z „Blichu” do Olimpiady Wiedzy o Rodzinie przygotowywali nauczyciele: p. Edyta Sawicka i p. Piotr Sumiński.