Miłość do Ojczyzny ma różne twarze

3.05.2019 22:13

     W dniu obchodów Święta Flagi Zespół Pieśni i Tańca „Blichowiacy” udał się do Warszawy, aby uczestniczyć w patriotycznym wydarzeniu, którym był Biało – Czerwony Korowód. 2 maja 2019 r. w stolicy Polski „Blichowiacy” zaprezentowali folklor łowicki oraz zamanifestowali miłość do Ojczyzny.

     W wydarzeniu, którego celem było zaprezentowanie różnorodności kulturowej Polski, wzięło udział kilkadziesiąt grup z terenu całego kraju. W marszu szły orkiestry, zespoły taneczne, teatralne, rekonstruktorzy, grupy w strojach ludowych przybliżające tradycje lokalne, Polacy ze Wschodu i Zachodu, mniejszości narodowe zamieszkujące nasz kraj.

     Tegoroczne hasło Biało – Czerwonego Korowodu brzmiało: „Jesteśmy różni, łączy nas Polska”. Jak zapowiadali organizatorzy wydarzenia, Korowód był wielkim wspólnotowym świętowaniem polskości, demonstracją radości i dumy z osiągnięć oraz szacunku dla tradycji. Korowód odbył się pod Patronatem Narodowym Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudy. Organizatorem wydarzenia była Fundacja Promocji Kultury i Historii Polski we współpracy z Instytutem Muzyki i Tańca.

     Pierwsze tego typu wydarzenie w Polsce zainspirowane było m.in. polonijnymi paradami w Stanach Zjednoczonych. Szacuje się, że tegoroczny przemarsz mogło oglądać 50 tysięcy widzów ustawionych wzdłuż trasy. Prowadzący uroczystość charakteryzowali poszczególne grupy, podając informacje o regionie pochodzenia, genezie nazwy oraz o szczególnych osiągnięciach prezentujących się zespołów.

     W czasie przemarszu do grupy reprezentującej ZSP nr 2 RCKUiP w Łowiczu dołączyli: starosta łowicki Marcin Kosiorek oraz dyrektor Centrum Kultury, Turystyki i Promocji Ziemi Łowickiej Adrianna Kaczor.

 

Piotr Sumiński