Wizyta uczestników projektu MK MP w Akademii Claas w Niepruszewie

4.06.2019 10:35

W dniu 31.05.2019 r uczniowie pod opieką Katarzyny Mańkowskiej oraz Agnieszki Syrycy mieli okazję wziąć udział w wyjeździe szkoleniowym dotyczącym zagadnień rolnictwa precyzyjnego. Uczestnictwo w wyjeździe do Akademii Claas było jednym z elementów zadania nr 4 projektu „Moje Kompetencje – Moja Przyszłość.”

Uczestnicy projektu Mechanika Precyzyjna i Rolnictwo Precyzyjne skorzystali z zaproszenia specjalistów z firmy Claas do ich akademii, która mieści się w Niepruszewie, za Poznaniem. Dzięki temu mieli okazję wysłuchać bardzo ciekawego wykładu na temat możliwości jazdy automatycznej ciągnikami i maszynami rolniczymi oraz telematyki. Prelegentem był dyrektor ds. szkoleń i promocji, pan Jarosław Adamczyk. Po wykładzie uczestnicy skorzystali z zaproszenia na obiad, gdzie można było wymienić uwagi dotyczące wysłuchanych treści wykładu oraz odpocząć po długiej podróży. Po krótkiej przerwie obiadowej miała miejsce najprzyjemniejsza część tego wyjazdu, czyli część praktyczna. Składała się ona z obsługi ciągnika w jego kabinie oraz jazdy testowej. Uczniowie mieli do dyspozycji trzy jednostki pociągowe wybrane przez pracowników firmy Claas. Były to ciągniki z półki maszyn o dużej mocy: model Xerion 5000 o mocy 500 KM, Axion 960 o mocy 450 KM oraz Axion 870 o mocy 300 KM. Była to wyjątkowa część wyjazdu, ponieważ każdy uczeń miał możliwość prowadzenia każdego pojazdu, co prawdopodobnie okazało się być jedyną taką okazją w życiu ze względu na bardzo niewielką dostępność tych modeli w Polsce. Można je oglądać na wystawach rolniczych, jednak bez możliwości uruchomienia i jazdy. Każda z prezentowanych maszyn robiła ogromne wrażenie, zarówno pod względem rozmiarów, mocy, jak również bogatego wyposażenia. Największy podziw budziły możliwości modelu Xerion oraz jego obrotowa kabina. Jazda ciągnikami miała miejsce na terenie Akademii, gdzie w bliskiej odległości znajduje się specjalne pole przeznaczone do jazdy testowej maszynami. Uczniowie prowadzili pojazdy samodzielnie, natomiast pracownicy firmy Claas służyli im pomocą i instruktażem siedząc obok, na siedzeniu pasażera. Dzięki temu chłopcy czuli się bezpiecznie, w każdej chwili mogli zadawać pytania i uzyskać na nie odpowiedź. Wyjazd szkoleniowy do Akademii Claas okazał się strzałem w dziesiątkę. Wszyscy uczestnicy byli pod ogromnym wrażeniem Akademii oraz zaprezentowanych maszyn. Zarówno część teoretyczna jak i praktyczna dała możliwość edukacji i rozwoju młodych ludzi w zakresie rolnictwa precyzyjnego. Dla uczestników najlepszą częścią wyjazdu okazała się, oczywiście, jedyna w swoim rodzaju możliwość samodzielnego prowadzenia prezentowanych ciągników. Dyrektor akademii podarował na koniec uczestnikom gadżety pamiątkowe w postaci smyczy, długopisów oraz bogato ilustrowanego najnowszego programu produktów firmy Claas. Mimo zmęczenia długotrwałą podróżą oraz kilkugodzinnymi zajęciami, każdy wrócił bardzo zadowolony oraz bogatszy w nowe doświadczenia.

Katarzyna Mańkowska