Słowacki i Mickiewicz – spór wieszczów

17.03.2012 20:04

W dniu 12 marca 2012 r. w kinie Fenix przy ul. Podrzecznej w Łowiczu wystawione zostało przedstawienie teatralne pt. „Słowacki i Mickiewicz – spór wieszczów”.

Na widowni zasiedli uczniowie z ZSP nr 2 RCKUiP im. T. Kościuszki w Łowiczu wraz z opiekunami: p. Donatą Skierską, p. Agnieszką Leśniewską – Pisarek, p. Magdaleną Przyłuską i p. Edytą Sawicką.

Spektakl w oryginalny i niekonwencjonalny sposób prezentował starcie dwóch polskich wieszczów: Adama Mickiewicza i Juliusza Słowackiego. Mężczyźni pojawili się na scenie jako duchy, wywołane przez dwie studentki dziennikarstwa. Dziewczęta zapragnęły przekonać się, który z nich był lepszym pisarzem. Przeprowadziły więc wywiad z każdym z wieszczów, prosząc najpierw ich samych o opinię na temat własnej twórczości. Panowie, chcąc przedstawić się w jaki najkorzystniejszym świetle, przygotowali krótkie scenki, obrazujące wybrane przez siebie utwory z własnego dorobku. Mickiewicz zdecydował się „wystawić” „Świteziankę”, Słowacki zaś „Balladynę”. Prezentowane przez panów scenki wywołały salwy śmiechu i braw wśród widowni.

Przedstawienie było tym śmieszniejsze, że aktorzy grający na scenie, prosili o współudział młodzież siedzącą na widowni. Osobą, która została zaangażowana do jednej ze scenek został uczeń klasy III TŻiGD – Arkadiusz Drężek.

W końcowym etapie spektaklu wyszło na jaw, że duchy wieszczów wcale nie zostały wywołane – osobami, które z tak wielkim przekonaniem wcieliły się w ich role, byli koledzy młodych dziennikarek, którzy dla żartu postanowili się przebrać.

Spektakl został przyjęty bardzo pozytywnie.

Marzena Kukieła klasa III TŻiGD