XXII Olimpiada Teologii Katolickiej

17.03.2012 20:35

Dnia 15 marca 1012 roku uczniowie ZSP nr 2 RCKUiP im. Tadeusza Kościuszki w Łowiczu: Weronika Wiśniewska z kl. 3 Technikum Agrobiznesu oraz Kamil Szczepaniak z kl. 1 Technikum Mechanizacji Rolnictwa, uczestniczyli w etapie diecezjalnym XXII Olimpiady Teologii Katolickiej, który miał miejsce w Wyższym Seminarium Duchownym w Łowiczu.

Temat XXII edycji Olimpiady Teologii Katolickiej, z którym zmierzyli się w tym roku uczniowie szkoły blichowskiej sformułowany został poprzez hasło Kościół naszym domem. Zakres wiedzy w OTK obejmował zagadnienia związane z eklezjologią, która jest jedną z dziedzin teologii katolickiej,
a także zagadnienia z historii Kościoła oraz ekumenizmu.

Plan dnia OTK był następujący:

Godz. 10:00 – 10:30        – Rozpoczęcie Olimpiady, modlitwa w kaplicy seminaryjnej;

Godz. 10:30 – 11:30        – rozwiązywanie testu;

Godz. 11:30 – 12:00        – poczęstunek dla uczestników i nauczycieli;

Godz. 12:00 – 13:45        – projekcja filmu (w czasie jej trwania sprawdzano prace Uczestników);

Godz. 14:00 – 14:30        – uroczyste ogłoszenie wyników i wręczenie nagród przez J.E. Ks. Bp. Józefa Zawitkowskiego.

Nasi uczniowie nie zakwalifikowali się do finału, ale zdobyta wiedza na pewno zostanie przez nich wykorzystana, ponieważ celem głównym Olimpiady Teologii Katolickiej jest zapoznanie uczniów z teologią katolicką a w szczególności z nauką o Kościele, która jest jej częścią.
Ks. Sławomir Sobierajski do uczestników skierował m.in. takie słowa: „Kościół jest naszym domem i kojarzy nam się z czymś dobrym. Dom jest miejscem, gdzie człowiek rośnie, gdzie dojrzewa, gdzie dorasta. Jesteście nadzieją w naszych trudnych czasach. Obyście byli tymi, którzy będą bronili tej tezy, że Kościół jest dobry”. Kolejny etap rozwoju naszych uczniów nie poszedł na marne.

Weronika i Kamil otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w XXII OTK oraz po książce Michela Zinka: „Kuglarz Najświętszej Panienki. Średniowieczne legendy chrześcijańskie”.

Piotr Sumiński