Pełna oddania służba w Ochotniczej Straży Pożarnej w Łowiczu

28.09.2019 7:53

25 września dla uczniów klasy 1 technikum logistycznego i technikum agrobiznesu okazał się dniem nietypowym i ciekawym.

Po obejrzeniu filmu "Piłsudski" w kinie Fenix wraz z wychowawcą uczniowie zostali zapoznani z działalnością Ochotniczej Straży Pożarnej, która ma swoją siedzibę w Łowiczu przy ul. Św. Floriana, patrona strażaków. Druhowie bardzo serdecznie nas przyjęli, z dumą zaprezentowali gromadzone od lat pamiątkowe zbiory, samochody strażackie i służbowe pomieszczenia. Okazuje się, że OSP -  umundurowana, wyposażona w specjalistyczny sprzęt jednostka ratownicza, przeznaczona w szczególności do walki z pożarami, klęskami żywiołowymi i innymi miejscowymi zagrożeniami, zapoczątkowała swoją działalność w naszym mieście ponad 140 lat temu, bo już w 1879 r.! Obecnie skupia 30 strażaków służących w Jednostce Operacyjno-Technicznej (JOT).  Osoby wyznaczone do działania w strukturach takiej jednostki muszą być w wieku 18-65 lat, mieć aktualne badania lekarskie, ukończyć przeszkolenie pożarnicze odpowiednie do zajmowanej funkcji. Skład JOT po zaalarmowaniu i zebraniu się w remizie, zostaje skierowany w miejsce zagrożenia i bierze bezpośredni udział w działaniach ratowniczych. Najmłodsi ochotnicy miewają nawet 8 lat, ale formalnie przyjmowani są w struktury OSP od 12 lat i stanowią przyszłe kadrowe zaplecze jednostki.

Duże wrażenie zrobiła na nas oddana sprawie wszechstronnego ratownictwa praca ludzi, a także wyposażenie, szczególnie samochody strażackie. Najnowocześniejszy został zakupiony w styczniu 2019 r. z niemieckiej fabryki Mann i doposażony w Polsce, łącznie kosztował ok. 1,5 mln zł.

W województwie łódzkim działa obecnie prawie 1400 OSP. Pod względem liczebności takich jednostek mamy 3 miejsce w kraju! Łowicka straż współpracuje z podobnymi we Francji i na Litwie.

Na zakończenie młodzież miała możliwość przejechania się samochodem strażackim ulicami miasta.

Elżbieta Wojtyna