Wycieczka logistyków do kopalni soli w Kłodawie

28.09.2019 8:08

23 września 2019 roku razem z naszym wychowawcą z Panem Dariuszem Surmą pojechaliśmy na wycieczkę do kopalni soli w Kłodawie.

W miejsce docelowe dojechaliśmy o godzinie 10.00, przed kopalnią czekał na nas przewodnik. Przed zjechaniem do kopalni każdy z uczestników wycieczki musiał założyć kask ze względów bezpieczeństwa.
Następnie przewodnik zaprowadził nas na salę, w której zbierają się górnicy, opowiadał nam o historii tego miejsca. Po wstępnych informacjach wsiedliśmy do windy i zjechaliśmy 600 metrów pod ziemie. Idąc minęliśmy wagony wypełnione bryłami soli. Pan przewodnik zaprowadził nas do miejsca gdzie górnicy wykuli w skałach solnych kapliczkę ich patronki- świętej Kingi.
Szliśmy trasa wyznaczoną dla turystów. Z pokonywaniem kolejnych metrów kopalnia się zmieniała. Strop i ściany boczne zależnie od tego gdzie znajdowały się bryły z rożnych rodzai soli. W międzyczasie naszej wędrówki przewodnik opowiadał nam różne informacje i ciekawostki. Oglądaliśmy materiały, którymi górnicy w sposób kontrolowany wysadzają ścianę. Na koniec oglądaliśmy maszyny, które pomagają w pracy pod ziemią.
Widzieliśmy tez obrazy stworzone przez mieszkankę Kłodawy, które przedstawiają mozaikę z rożnych kolorowych rodzajów soli. Ostatnim punktem wycieczki było zaśpiewanie na scenie pod ziemią. Każdy z uczestników mógł zabrać na pamiątkę bryłkę różowej soli. Była to bardzo ciekawa wycieczka, z której można było dużo się nauczyć.
uczniowie 1 TLAg