Cybergospodarka  czyli społeczeństwo w erze IV rewolucji przemysłowej

21.10.2019 18:40

O tym, że rzeczywistość prezentowana w filmach science fiction jest coraz bliżej, przekonali się uczniowie naszej szkoły: Michał Kostrzewa z technikum informatycznego (4 TIC) oraz z technikum agrobiznesu Grzegorz Pacler (4 TMA) i Patryk Parys (2 TAM), którzy 21 października 2019r. uczestniczyli w  konferencji zorganizowanej w Łodzi.


Uznaje się, że czwarta rewolucja przemysłowa została zapoczątkowana około 10 lat temu. Jest kolejnym etapem w rozwoju w dziejach świata i ludzi. Oznacza funkcjonowanie inteligentnych fabryk, w których systemy cybernetyczne sterują procesami, wykorzystując:
- Internet ludzi (sieci społecznościowe i biznesowe)
- Internet rzeczy (inteligentna mobilność)
- Internet usług (inteligentne sieci i logistyka)
- Internet danych (inteligentne budynki i mieszkania)
Technologie informacyjne i komunikacyjne coraz szerzej wkraczają w nasze życie. Promują osoby ze specjalistycznym wykształceniem, potrafiące kreatywnie i analitycznie myśleć. To dobrze, bo wymuszają rozwój inteligencji, wyręczają ludzi w czynnościach rutynowych, nużących.  Są jednak niepozbawione ciemnej strony. Już teraz widać, że prowadzą do odhumanizowania, wręcz zauważa się upośledzenie i wykluczenie cyfrowe.  Ludzie mogą czuć się zagrożeni utratą pracy lub będą musieli się szybko przekwalifikować.
Świat zmienia się w coraz szybszym tempie. Albo się za tymi zmianami nadążymy, albo zostaniemy z tyłu. Pytanie, czy warto się tak spieszyć jest właściwie niezasadne, bo sprawy już się dzieją. Raczej należy umieć znaleźć dla siebie miejsce, widzieć inne strony życia i dostrzegać wartość innych ludzi, a nie tylko technikę i technologię, nawet te najbardziej kuszące.

Elżbieta Wojtyna