Świętowali odzyskanie niepodległości po góralsku

11.11.2019 16:53

     Troje uczniów z ZSP nr 2 CKZ w Łowiczu 101. rocznicę odzyskania przez Polskę niepodległości świętowało w Poroninie. Kinga Flis, Grzegorz Pacler oraz Franciszek Baranowski w dniach 07 – 09.11.2019 r. udali się pod polskie Tatry, by wziąć udział w finale XII Konkursu „Podhalańskie, spiskie i orawskie drogi do niepodległości”. Zajęli w nim III miejsce. Uczniowie z Blichu reprezentowali powiat łowicki.

     Konkurs skierowany był do uczniów szkół podstawowych z terenu powiatu tatrzańskiego, gminy i miasta Kurnik, gminy Suchy Las, gminy i miasta Sianów, gminy Jabłonka, a także szkół ponadpodstawowych z powiatu kartuskiego, łowickiego, poznańskiego, świdnickiego, nowotarskiego, tatrzańskiego i miasta Sopotu. Zmagania odbywały się w Szkole Podstawowej im. Legionów Polskich w Poroninie. Rangę turnieju podniósł patronat narodowy prezydenta Rzeczypospolitej Polski Andrzeja Dudy.

      Kilkudniowy pobyt na podhalu to dla blichowskich uczniów bardzo bogata lekcja historii i duża dawka patriotyzmu. Pod tym względem mieszkańcy gminy Poronin spisali się wzorowo. Kinga, Grzegorz i Franciszek obejrzeli przedstawienie o tematyce patriotycznej przygotowane przez uczniów szkoły podstawowej w Poroninie, jej absolwentów, rodziców i nauczycieli, zwiedzili muzeum znajdujące się w budynku szkoły podstawowej w Poroninie, wzięli udział w uroczystym podniesieniu flagi państwowej na maszt z okazji Święta Niepodległości, odśpiewali cztery zwrotki „Mazurka Dąbrowskiego”, uczestniczyli we Mszy św. w kościele parafialnym w Poroninie sprawowanej w intencji Ojczyzny, zobaczyli kolejne widowisko patriotyczne zaprezentowane przez dzieci, młodzież i dorosłych mieszkańców gminy Poronin, na miejscowym cmentarzu parafialnym wysłuchali Apelu Poległych, złożyli kwiaty na mogile upamiętniającej tych, którzy zginęli w walce o niepodległość Polski. Większości tych wydarzeń towarzyszyły lokalne władze samorządowe: starosta tatrzański Piotr Bąk, wójt gminy Poronin Anita Żegleń. Podczas uroczystości patriotycznych nie zabrakło asysty honorowej Strzelców Podhalańskich, pocztów sztandarowych, duchowieństwa, delegacji, zaproszonych gości i tamtejszych mieszkańców.

    Młodzież z ZSP nr 2 CKZ do Konkursu „Podhalańskie, spiskie i orawskie drogi do niepodległości” przygotowała Jadwiga Studzińska, nauczycielka historii. W czasie wyjazdu uczniom z Blichu towarzyszyli: Ilona Wężowska i Ilona Fudała z Wydziału Kontroli i Zarządzania Jednostkami Starostwa Powiatowego w Łowiczu oraz Piotr Sumiński, katecheta uczący w blichowskiej szkole.

 

Piotr Sumiński