Scheiblerowskie imperium, podróż w kosmiczną galaktykę i ulubione swingowe melodie

19.12.2019 17:02

18 grudnia 2019 r. uczniowie klasy I technikum agrobiznesu i technikum logistycznego (1 LAp) w ramach mikołajkowego prezentu wybrali się na wycieczkę do Łodzi.

Głównym celem naszego wyjazdu był jedyny w swoim rodzaju, tylko w tym terminie przedstawiany spektakl "Swingowe święta" w Teatrze Muzycznym w Łodzi. Uczestniczyliśmy w magicznym wieczorze ze świątecznymi piosenkami, m. in. „Let it snow”, „Jingle Bells”, “White Christmas”, “Santa Baby”, “Santa Claus Is Coming To Town”, “A Holly Jolly Christmas”, które nucimy w każde Święta. Oryginalne wersje tych największych świątecznych przebojów śpiewali: Dean Martin, Bring Crosby, Frank Sinatra, Ella Fitzgerald, Nat King Col, Aretha Franklin. Polscy artyści wykonali rytmiczne utwory we współczesnych aranżacjach i w lekkiej formie.

Spektakl zaczynał się o godzinie 18.30, więc wcześniej mogliśmy odwiedzić kilka bardzo interesujących miejsc, zaczynając od willi Edwarda Herbsta, w której zamieszkiwał wraz z żona Matyldą - córką jednego z wielkich łódzkich przemysłowców, wywodzącego się z belgijsko-niemieckiej burżuazji - Karola Scheiblera. Budynek ukończono w 1877 r. na terenie Księżego Młyna, w bezpośredniej bliskości włókienniczej fabryki oraz osiedla dla jej robotników, tzw. famoków. O skali rozwoju tego przedsięwzięcia niech świadczą następujące fakty: położony nad rzeką Jasień teren scheiblerowskiego imperium zajmował wtedy 20% obszaru miasta Łodzi, przemysłowiec zatrudniał 4,5 tys. pracowników, był jednym z bardziej liczących się w Europie przedsiębiorców zwanym Królem Bawełny. Prowadził międzynarodowe interesy. Po pierwszych mieszkańcach wilii, którzy w 1919 r. przeprowadzili się do Sopotu, zamieszkał tu ich syn – Leon z żoną Aleksandrą. Po II wojnie światowej pałac został znacjonalizowany. W 1976 r. zdewastowane obiekty przejęło Muzeum Sztuki. Po gruntownej renowacji w willi otwarto muzeum wyposażone w meble i eksponaty z epoki. Obecnie na terenie Księżego Młyna znajdują się najdroższe w Łodzi lofty, czyli luksusowe mieszkania w pofabrycznych pomieszczeniach, natomiast XIX-wieczne osiedle robotników jest stopniowo remontowane, a lokale sprzedawane. Poznaliśmy kawał dobrej, łódzkiej historii......

Wczesnym popołudniem dotarliśmy do nowoczesnego Planetarium w Europejskim Centrum Kultury. Zobaczyliśmy godzinny pokaz nt. naszej galaktyki: planet, gwiazd i innych kosmicznych obiektów.

Po tych krańcowo różnych prezentacjach zjedliśmy posiłek w kultowym dla młodzieży miejscu oraz zobaczyliśmy świątecznie dekoracje w jednej z bardziej znanych galerii handlowych, marketingowo zachęcające do zakupów. Po małym wypoczynku pojechaliśmy do Teatru Muzycznego, aby delektować się ulubionymi świątecznymi piosenkami.

Na wycieczce z uczniami były organizatorki wyjazdu: panie profesor Emila Adamowicz i Elżbieta Wojtyna.

 

Elżbieta Wojtyna