Indeks był tuż, tuż..

26.03.2012 13:55

Dnia 21 marca 2012 r. na Wydziale Teologicznym Uniwersytetu Opolskiego odbył się etap centralny VI Ogólnopolskiej Olimpiady Wiedzy o Rodzinie. Do finalnego etapu wspomnianej Olimpiady przystąpiła uczennica z ZSP nr 2 RCKUiP im. T. Kościuszki w Łowiczu, Michalina Kosiorek.

Osoby zakwalifikowane do etapu centralnego Olimpiady Wiedzy o Rodzinie zobligowane były do przygotowania prezentacji na dwa spośród dziesięciu podanych przez organizatorów tematów. Komisja, w wyniku głosowania jawnego, wybrała jeden z przygotowanych przez występującego tematów. Michalina Kosiorek zdecydowała się w swych wypowiedziach poruszyć kwestie dotyczące sposobu kultywowania tradycji w rodzinie oraz wyboru, przed którym stają współczesne kobiety: kariera czy macierzyństwo? Sześcioosobowa komisja, przed którą uczennica szkoły na Blichu prezentowała przygotowany temat, wybrała prezentację pod tytułem „Tradycje w rodzinie”. Na 30 punktów możliwych do zdobycia w tym etapie Olimpiady Michalina Kosiorek zdobyła aż 28. Łączna suma punktów uzyskanych z trzech etapów pozwoliła uczennicy na uplasowanie się w zaszczytnym gronie pierwszej dziesiątki laureatów.

Warto dodać, że Michalina Kosiorek znalazła się o włos od otrzymania indeksu, który umożliwiłby Jej wstęp na studia z pominięciem procedury postępowania kwalifikacyjnego. Do wymaganego progu zabrakło jej jedynie 1,55 punktu.

            Nauczyciele przygotowujący Uczennicę do wystąpienia są bardzo zadowoleni z wyniku swojej podopiecznej. Oboje podpisują się pod słowami, które podczas uroczystości ogłoszenia wyników na Uniwersytecie Opolskim wypowiedziała jedna z opiekunek: „Najważniejsze jest zaangażowanie młodych ludzi w pracę na rzecz kształtowania samego siebie, zapał towarzyszący owej pracy. To najcenniejsza zapłata, jaką uczniowie mogą ofiarować swoim nauczycieli za ich trud wychowawczy i edukacyjny.”

            Celem Olimpiady Wiedzy o Rodzinie jest kształtowanie wśród młodzieży pozytywnej postawy wobec małżeństwa, rodziny i rodzicielstwa oraz rozbudzenie u młodzieży zainteresowania tematyką dotyczącą różnorodnych aspektów przemian rodziny we współczesnym świecie, pogłębienie wiedzy związanej z funkcjami rodziny, pełnieniem ról małżeńskich, rodzicielskich, etapami rozwoju rodziny, problemami i zagrożeniami, ale także możliwościami rozwoju, jakie stwarza życie w rodzinie.

Edyta Sawicka